Kultúra, oktatásMegújult az Alkotóház és a Művésztelep Hódmezővásárhelyen

2016. október 3., hétfő
 

Október elsején délelőtt adta át a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. (MANK) három pályázaton nyertes művészének a Hódmezővásárhelyi Művésztelep műtermeinek kulcsait, de nem csak a Művésztelep, hanem a Hódmezővásárhelyi Alkotóház is megújulva fogadja októbertől vendégeit.

 

 

 

 

„Komoly művészettörténeti hagyományokkal bír Hódmezővásárhely, ami a 19. század végében gyökeredzik, abból a polgárosodott paraszti világból, amely értékek mellé oda tudtak állni a helyiek. Így a puszták szülöttjét, Tornyai Jánost is Budapesten, Münchenben és Párizsban taníttatták. Tornyai aztán hazajött, és ennek a világnak a legendás festőművészévé vált” – mondta el Dr. Hóvári János, a MANK főigazgatója a megnyitón, majd átadta a Hódmezővásárhelyi Művésztelep műtermeire sikeresen pályázóknak a kulcsokat. Donka Gergely, Sonkoly Tibor és Máté István Hunor képzőművészek három évig alkothatnak a megújult terekben.

 

A Művésztelep, ahogy a szintén a MANK tulajdonában álló Hódmezővásárhelyi Alkotóház is, a pincétől a padlásig megújult, hőszigetelték az épületet, kicserélték a nyílászárókat, és sor került a teljes gépészet cserére is. A munkálatok összesen 330 millió forintból valósultak meg.

 

Mint arról a Vásárhelyi Hírekben írtunk az év elején kezdődött felújítás eredményeként a Művésztelepen négy műterem várja a művészeket, amelyből háromban pályázati úton kiválasztott művészek alkothatnak kedvezményes bérleti díj fejében, a negyedik pedig közösségi műteremként funkciónál majd: éppúgy rendeznek majd itt kiállításokat, ahogy időnként a közös munka színteréül szolgál azoknak a művészeknek, akik az Alkotóházban szállnak meg és nagyobb méretű alkotáson vagy speciális géppel dolgoznak, így itt lehetőség van szövőszék és rézkarcnyomógép használatára is.

Az átadó ünnepségen egyúttal megnyílt az első kiállítás is Válogatás a vásárhelyi művészek alkotásaiból címmel. Az eddig is a Kollektív Műteremnek nevezett Hódmezővásárhelyi Alkotóházhoz kötődő művészek alkotásaiból láthat válogatást a közönség.

 „Ezért indul a kiállítás egy Almási Gyula Béla-képpel. Szalay Ferenctől kezdve Tuza Lászlón át Nagy Atilláig, számtalan művész munkái tekinthetők meg továbbá a kiállításon, és ha nem is a teljes vásárhelyi művészettörténetet, egy szeletét láthatják az érdeklődők” – osztotta meg gondolatait Nagy Imre, a tornyai János Múzeum igazgatója. Mint hozzátette: a műtermeket bérbe kapó fiatalok is új szint visznek ebbe a világba. Mint megtudtuk, Máté Hunor három kisplasztikáját és egy festményét hozta el, amely izgalmasan hat a vásárhelyi közegben. Donka Gergely pedig a barátaival rendezte be a műtermét: olyan installációkat és intermediális műveket hoztak, amelyek újabb gondolatfelvetéseket hoznak a vásárhelyi művészetbe.

 

Szintén október elsején adták át hivatalosan is a Virág utcai  Alkotóházat, amelyben az öt kétágyas szoba saját fürdőszobákkal bővült, az épületben található műterem nagyobb belmagassággal várja az alkotni vágyókat. A pince hódmezővásárhelyi téglával került kiépítésre, amely ezáltal egy új közösségi térként várja vendégeit, ahogy a megújult belső udvar is, új teraszával és növényzetével. A ház megújulása során környezetbarát szemlélet érvényesült, mind a kivitelezés során, mind a jövőbeli üzemeltetésben: a házban napkollektor állítja elő a helyi meleg vizet, a wc-öblítés szürke vízzel (esővíz) történik, energiatakarékos led lámpák kerültek beépítésre az új, hőszigetelt falak közé.

 

 

A most felújított két épület története dióhéjban

Hódmezővásárhelyi Alkotóház

Kurucz D. István festőművész bocsátotta először, 1953-ban alkotóházként a vendégművészek rendelkezésére Tükör utcai, szülői lakóházát, majd a művésztelep erősödésének köszönhetően az Alkotóház kinőtte korábbi kereteit, így 1963-ban a Virág utca 3. szám alatt lévő épületbe költöztek – Dr. Wirth Márton orvos egykori házába, aki számos eszközzel támogatta a művészeket. A szobákat a művészekért sokat tett orvos és az alkotóházban járt és alkotott művészek után nevezték el, így Dr. Wirth Márton, Tornyai János festőművész, Szabó Iván szobrászművész, Endre Béla festő- és iparművész, Almási Gyula Béla festőművész, grafikus és az alapító Kurucz D. István festőművész neve is rákerül egy-egy ajtóra. A Hódmezővásárhelyi Alkotóház a városközpont egy csendes utcájában, műemléki környezetben található.

 

Hódmezővásárhelyi Művésztelep

A művésztelepet 1966-ban adták át: a korábbi közös műtermet ugyanis, amit Plohn József fotográfus hagyott a városra, azzal a kikötéssel, hogy a fiatal tehetségeknek műtermi lehetőséget biztosítson, városrendezési okok miatt elbontották. Fennállása óta több művészgeneráció kibontakozását segítette elő az épület. Itt kezdte pályáját Szalay Ferenc, Fejér Csaba, Fodor József, Csikós András, Erdős Péter, Hézső Ferenc, Tuza László, Samu Katalin, Lantos Györgyi, Máté István, Návay Sándor, Zoltai Attila, Rományi László és Sándor Eszter. 

 

Olvassa el ezt is!

Futás és tudás

Futás és tudás

A Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kara a városi általános- és középiskolásokat futóversenyre és egy agrárismereti vetélkedőre hívta meg. Képekkel!
Húsz éve elkötelezetten

Húsz éve elkötelezetten

20 éves fennállását ünnepli a hódmezővásárhelyi Hwarang-Do Sportegyesület. A jeles évfordulót decemberben ünnepi évzáróval koronázzák meg.
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026

Családi események Hódmezővásárhelyen 2026

2026. 12. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban...
Az átváltozás értelmezései az Alföldi Galériában

Az átváltozás értelmezései az Alföldi Galériában

Közös kiállításon mutatkozik be a Magyar Képzőművészeti Egyetem két oktatója, a vásárhelyi Szabó Klára Petra Tornyai-plakettes képzőművész és Erős Apolka Munkácsy-díjas szobrászművész. 

 

És ezt már olvasta?

Magyar Péter Vásárhelyen
Magyar Péter Vásárhelyen Sem kordon, sem testőrhad, sem pedig mesterlövészek nem voltak a TISZA Párt vásárhelyi rendezvényén. Viszont óriási tömeg gyűlt össze kedden este.
 
Orbán Viktor Vásárhelyen
Orbán Viktor Vásárhelyen A rendezvény előtt egy helyi Békemenet indult a Népkerttől majd onnan érkeztek meg az országjárás helyszínéül szolgáló Bessenyei Ferenc Művelődési Központ elé.
 
Földesi Zoltán magyar bajnok lett
Földesi Zoltán magyar bajnok lett A hódmezővásárhelyi ITF Taekwon-do csapat versenyzője a serdülő -60 kg-os kategóriában magyar bajnoki címet szerzett
 
Kevés esély maradt a felsőházi rájátszásra
Kevés esély maradt a felsőházi rájátszásra A Dunaharaszti ellen játszotta utolsó hazai mérkőzését az NB I/B Zöld csoportjának alapszakaszában a Vásárhelyi Kosársuli. 
 
Három Bach koncert Vásárhelyen
Három Bach koncert Vásárhelyen A Szentháromság-templomban, a Református Ótemplomban és az ótemplomi gyülekezeti teremben is rendeznek Bach-koncertet márciusban.
 
Kapu Tibor Vásárhelyen
Kapu Tibor Vásárhelyen Március 17-én a második magyar űrhajós volt a vendége a hódmezővásárhelyi Szent István Általános Iskolának. Találkozott a vásárhelyi polgármesterrel is.
 
Kiállítás a Nagy Sándor utcai Kerámia Központban
Kiállítás a Nagy Sándor utcai Kerámia Központban A Wartha Vince-diplomadíjat elnyerő keramikusművészek alkotásaiból nyílik kiállítás a Nemzetközi Kerámia Központban.