
Az Ünnepi Könyvhét hódmezővásárhelyi rendezvényeinek sorában mutatták be a Németh László Városi Könyvtár olvasótermében a Vásárhelyi Látóhatár című folyóirat legújabb számát.
Tavaly ugyanebben az időben jelentkezett a folyóirat aktuális száma, amelyről akkor azt írtuk „beérett a Látóhatár, mint a címlapján Kohán György festményének napraforgó csokra.” Most viszont a külsejében és tartalmában is folyamatosan változó Látóhatárra a „kiforrott” jelző illik leginkább.
Ismeretes, hogy a hódmezővásárhelyi periodika évek óta bátran harcol a nyomtatott sajtó térvesztése ellen, ami elsősorban a laposodó pénztárcának, nem utolsó sorban pedig az internetnek köszönhető. Benák Katalin, a lap megálmodója és lelkes főszerkesztője keze alól a napokban már a 18. lapszám került ki.
A megjelent júniusi lapszámban többek között Bogoly József Ágoston tollából olvashatunk visszatekintő értelmezést József Attila szobránál. Makó Imre a Nagy Háborúban részt vett vásárhelyiekről értekezik. Mint ismeretes gyűjtésében, szerkesztéssében a Vásárhelyi Levéltár közreműködésével, éppen a Holokauszt 70. évfordulójára a napokban jelent meg Vihar és vész közepette című, a holokauszt hódmezővásárhelyi áldozataira emlékező hiánypótló kötete.
Szenti Tibor Úton címmel Galyasi Miklósra emlékezik, Dr. Cserjés Katalin, az Art.Pagony Művészettörténeti Önképzőkör vezetője az idén február közepén elhunyt dr. Spissák Lajos adjunktusra emlékezik.
Bernátsky Ferenc a fényképész Plohn Józsefről írt, fényesi Tóth János pedig a Vásárhely szívében, a Károlyi Házban élő Domonkos-rendi Dóra nővérrel készített interjút. Az új lapban olvashatunk Simon Ferenctől, Pósa Lajostól, Domokos Tamástól, Sonkoly Tibortól is írásokat.
A nem teljes felsorolásból is látható, a most megjelent Vásárhelyi Látóhatár „nagyon vásárhelyi, a nagyon vásárhelyieknek”. Így lehetne összefoglalóan jellemezni a lapszámban található írásokat. Ezzel együtt a lokálpatrióta vonatkozások mentén a világ, az emberi sorsokat alakító történelem is kitapintható.