KözéletVihar és vész közepette

2014. június 16., hétfő
 
Vihar és vész közepette

A helybéli zsidóság elhurcolásának hetvenedik évfordulója alkalmából hétfőn történelemtudományi konferenciát rendeztek Hódmezővásárhelyen az Emlékpontban.

 

Fotó: VH

 

 

Marjanucz László történész előadásában elmondta, hogy Hódmezővásárhelyen a 18. század második felétől mutatható ki a zsidóság közösségi jelenléte. 1848-ban már 129 zsidó család, csaknem hétszáz ember élt a mezővárosban. A kiegyezés után elhárultak az akadályok a polgárosult fejlődés útjából, lehetővé vált a helybéli zsidóság társadalmi és gazdasági előrelépése. Az anyagi és a személyi biztonság kialakulása mellett megkezdődött az asszimiláció.

 

Az első világháború azonban fordulatot hozott a hatalom és a zsidóság viszonyában, eltűnt a közbizalom. A zsidótörvények megszüntették a zsidóság törvény előtti egyenlőtlenségét. 1920-ban még 1200 körül volt a hódmezővásárhelyi zsidóság létszáma, ez 1941-ig növekedett - tette hozzá a Szegedi Tudományegyetem új- és legújabbkori magyar történeti tanszékének vezetője.

A tanácskozáson Miklós Péter egyháztörténész, teológus az embermentő papok és püspökök szerepéről beszélt, Sarlós István levéltáros pedig a holokauszt bajai sajátosságairól tartott előadást.

A konferencia előtt bemutatták a Makó Imre levéltáros szerkesztette Vihar és vész közepette című, a holokauszt hódmezővásárhelyi áldozataira emlékező hiánypótló kötetet, amelyben a történeti áttekintésen túl egyedi, képes adatbázis is szerepel.

 

1944 júniusában csaknem 750 hódmezővásárhelyi zsidó embert deportáltak. Makó Imre levéltáros kutatásai szerint a vészkorszak hódmezővásárhelyi áldozatainak száma négyszázra tehető. Legtöbbjük a koncentrációs táborokban, valamint a munkaszolgálat során halt meg, két család a deportálás elől öngyilkosságba menekült, egy család pedig korábban a kamenyec-podolszki vérengzésnek esett áldozatul.

 
 
VH - MTI
 

Olvassa el ezt is!

Holokauszt-emlékév – Emlékművet avattak Hódmezővásárhelyen

Holokauszt-emlékév – Emlékművet avattak Hódmezővásárhelyen

A helybéli zsidóság elhurcolásának 70. évfordulója alkalmából fölavatták Nagy Attila szobrászművész és Rományi László iparművész alkotását.
Magyar Termék - ismertető

Magyar Termék - ismertető

A háromnapos hódmezővásárhelyi fesztiválszerűségben kicsit elszabadult árakkal és más érdekességekkel találkozhattunk. Képekkel!
A roma holokauszra emlékeztek

A roma holokauszra emlékeztek

Augusztus 2-án a roma holokauszt áldozataira emlékezve, a vásárhelyi zsinagóga falán elhelyezett emléktábláná koszorúzás volt.
Megemlékezés az 1919. július 25-én történtekről

Megemlékezés az 1919. július 25-én történtekről

Július 25-én az önkormányzat a kutasi úti emlékműnél elhelyezte az emlékezés koszorúját. 
 

És ezt már olvasta?

Méltó emlék a jövő nemzedékei számára is
Méltó emlék a jövő nemzedékei számára is

Hódmezővásárhelyen augusztus 20-án délelőtt a hagyományoknak megfelelően ünnepséget rendeztek a Szent István téren.

 
Befürödhetünk a szökőkutakkal
Befürödhetünk a szökőkutakkal A napokban várható kánikula miatt a szülőknek érdemes jobban figyelni a szökőkutainkra, amelyeket eredetileg nem fürdésre tervezték.
 
Vajon lesz megoldás?
Vajon lesz megoldás? Az agrár- és élelmiszergazdasági miniszter segítségét kérte Márki-Zay Péter polgármester az ATEV Fehérjefeldolgozó Zrt. bűzterhelése miatt.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026 2026. 33. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban...
 
Borfesztivál Hódmezővásárhelyen 2026
Borfesztivál Hódmezővásárhelyen 2026 Augusztus 20-a, I. István király 1083-as szentté avatására és a magyar államalapításra emlékezik. A mindig többnapos ünnephez borfesztiválok, kulturális események egész sora kapcsolódik. 
 
Tanévi menetrend 2026/2027
Tanévi menetrend 2026/2027 Mi várható a 2026/2027-es tanévre vonatkozó oktatási rend esetében, részletes menetrend, amely a tanítási szünetek idejét is tartalmazza.
 
Vásárhelyen született Antal Imre
Vásárhelyen született Antal Imre Július 31-én lenne kilencvenegy éves Antal Imre Erkel Ferenc-díjas zongoraművész, műsorvezető, showman, az elmúlt évtizedek egyik népszerű tévés személyisége.