Kultúra, oktatásMúltunk kulináris érdekességei

2020. július 25., szombat
 
Múltunk kulináris érdekességei

Terendi Viktória, a Tornyai János Múzeum néprajzkutatója szakmai vezetésével Nyári konyha címmel workshop-sorozat indult a Népművészeti Tájházban, ahol a program résztvevői kovászos kenyér hagyományos készítésének titkaiba nyertek bepillantást.

 

 

 

 

 


A dagasztás folyamata annak idején két órán át is tartott, az akkori öt-hatkilós kenyér fárasztó előkészítéséről az asszonyok úgy tartották, hogy addig nem lesz jó, „amíg nem csöpög a gerenda”, azaz amíg nem verejtékezik az ember homloka. A kenyérkészítés ismeretei anyáról leányra szálltak, s a vásárhelyi leányok addig nem is mehettek férjhez, amíg nem tudtak jó kenyeret sütni. A helyi családok sok kenyeret fogyasztottak, voltak, akik a húsleveshez, vagy a dinnyéhez is kenyeret ettek.

 

Az élesztőt eleink komló és búzakorpa felhasználásával készítették, s feljegyezték, hogy az egyik gazdasszony, akinek nem sikerült az élesztője, egy pár piros papucsot ígért a szomszéd cselédjének, ha elcsen a náluk készült pár-nak nevezett élesztőből.

 

Az élesztőből liszttel és vízzel készült a kovász, amelyet további liszttel szaporítva kidagasztottak, s lett belőle a kenyér. Mint azt a tájházban Sipos Róbert bemutatta, a mai háziasszonyok is süthetnek kenyeret a hagyományos módon: a kovász hűtőszekrényben akár hetekig is eltartható, s elkészíthetik a kenyeret elektromos, vagy gázsütőben is.

 

A sorozat következő foglalkozására augusztus 8-án kerül sor, amikor a gyümölcsök és zöldségek hagyományos tartósítási módszereit ismerhetik meg a program látogatói.

 

 
 
VH-ATA
 

Olvassa el ezt is!

Javult a romló helyzet

Javult a romló helyzet

A felsőoktatásba jelentkezők idei száma az elmúlt 19 év negatív rekordja, az EMMI viszont örül a 74 százaléknak.
További fejlesztések a vásárhelyi Helyőrségnél

További fejlesztések a vásárhelyi Helyőrségnél

A 2017-ben meghatározott Modern Városok Program keretében a hódmezővásárhelyi Zrínyi Miklós laktanyában további infrastrukturális fejlesztések kezdődnek.
Sajátos üzenet a folyóink szennyezőinek

Sajátos üzenet a folyóink szennyezőinek

Kedves ötletnek tűnik, és inkább a figyelem felkeltését szolgálta a plasztik csónak avatása és vízrebocsátása, amit a Mártélyi Holtág strandján rendeztek július 15-én.
491 iskola kért iskolaőröket

491 iskola kért iskolaőröket

Hódmezővásárhelyi Szakképzési Centrumhoz tartozó két iskola kivételével vásárhelyi oktatási intézmény neve nem szerepel a listán.
 

És ezt már olvasta?

Elhunyt Jószai Sándor vásárhelyi ikonfestő
Elhunyt Jószai Sándor vásárhelyi ikonfestő Nem pusztán művész volt, hanem egy szakrális térben működő, szellemi alázattal megnyilvánuló közvetítő, aki a láthatatlan valóságot igyekezett megjeleníteni a festményein.
 
Pedagógus Életműdíj 2025
Pedagógus Életműdíj 2025 A közgyűlés határozata alapján idén munkássága elismeréseként Pedagógus Életműdíjban Hegedűs Pálné nyugalmazott iskolaigazgató részesült
 
Hódmezővásárhely Egészségügyéért elismerés 2025
Hódmezővásárhely Egészségügyéért elismerés 2025 A napokban a díszközgyűlésen öten vehették át  a ’Hódmezővásárhely Egészségügyéért’ elismerést.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025 2025. 25. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
Hódmezővásárhely Ifjú Tehetségei 2025-ben
Hódmezővásárhely Ifjú Tehetségei 2025-ben Meglepő, de a vásárhelyi iskolaigazgatók idén egyáltalán nem találtak jelöltet a díjra. Valószínű, hogy nem az iskolájuk színvonalát kérdőjelezték meg.
 
Vásárhelyi mazsorettek Monzában
Vásárhelyi mazsorettek Monzában A hódmezővásárhelyi Crystal Dance Club Egyesület 24 versenyzővel, két koreográfiával képviselte Magyarországot.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025 2025. 24. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...