Kedves ötletnek tűnik, és inkább a figyelem felkeltését szolgálta a plasztik csónak avatása és vízrebocsátása, amit a Mártélyi Holtág strandján rendeztek július 15-én.
Évszázados hagyományt gondolt újra a PET Kupa. A Tiszából gyűjtött folyami műanyag hulladékból elkészült az első Tiszai Plasztik Ladik. A modern anyagot, az újrahasznosított műanyag pallókat egy mártélyi ladik készítő mester munkálta meg, megtartva az ősi formát és szerkezetet. A ladikot július 15-én délelőtt avatták fel, illetve bocsátották vízre a Mártély Holtág szabadstrandján.
A tiszai ladik autentikus, hazai, fából készült kishajó. A Tiszai Plasztik Ladik építésénél a megszokott fenyőfa helyett egészen új anyagot, tiszai műanyag hulladékból préselt műanyag deszkákat használtak a szakemberek. A főleg polipropilénből és polietilénből készült deszka jól megmunkálható, hasonlóan fűrészelhető, fúrható, gyalulható és csavarozható, mint a hagyományos deszka. Az első prototípust Szabó László mártélyi mester készítette el. Tapasztalt mesterként fából már több száz ladikot megépített, a Tiszai PET Kupa felkérésére pedig elkészítette a most felavatott, első Tiszai Plasztik Ladikot.
A Plasztik Ladik a PET Kupa ötletéből született meg, az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatásának köszönhetően.
A PET Kupa mára több mint 70 tonna hulladéktól mentesítette a Tiszát, melynek több mint fele a különféle hasznosítási módoknak - és az aprólékos válogatásnak - köszönhetően visszajutott a körforgásba.
A ladik nem titkolt célja, hogy a felvízi országoknak mutasson jó példát a hulladékgyűjtésre, és -hasznosításra, remélve, hogy a közeljövőben megoldódik a tiszai hulladékprobléma és kiépül a szükséges infrastruktúra a Tisza-vízgyűjtő teljes területén, szó szerint helyén kezelve a lakossági- és ipari hulladékokat.
Tegyük hozzá, egy kissé naiv az elképzelés, hogy a Tisza, a Kőrös vagy a Maros mentén a határon túli lakosokat, vagy ipari vállalkozásokat ez majd ösztönzi a hulladék gondosabb kezelésére. Mert jelenleg elég csak egy – mint az elmúlt két hónapban - közepes áradás a három folyón és nagy mennyiségű, főként műanyag hulladék úszik lefelé a vízen.