Sokan határátlépésre jogosító okmányok nélkül indulnak nyaralni Horvátországba, pedig a határellenőrzés a tavalyi uniós csatlakozás után sem szűnt meg.
Schengenen belül útlevél ugyan nem szükséges a határátlépéshez, a szabályokat azonban nem árt megismerni a külföldi nyaralás előtt
Mire kell figyelniük a Horvátországba utazóknak a határ átlépésekor, ha nem akarnak már az utazás kezdetekor kellemetlen meglepetéseket szerezni?
A leggyakoribb probléma a letenyei határátkelőnél kilépéskor, hogy az utazók nem rendelkeznek határátlépésre jogosító okmányokkal – a születési anyakönyvi kivonat, a jogosítvány vagy a diákigazolvány nem elegendő a határátlépéshez. A régi, kemény fedelű személyi igazolvánnyal, az 1991 után kiállított puha fedeles személyi igazolvánnyal, az új típusú, kártya formájú személyi azonosító igazolvánnyal, valamint az ideiglenes személyi igazolvánnyal lehet átlépni a horvát határt. Az ideiglenes és a régi típusú személyi igazolványok csak Horvátország területére érvényesek, aki Dubrovnikba utazik, új típusú személyi igazolványt vagy útlevelet vigyen magával, mert a bosnyák-horvát határon csak ezeket fogadják el.
A kiskorúaknak is fényképes személyi azonosító okmányokkal (útlevéllel vagy személyi igazolvánnyal) kell rendelkezniük a határátlépéshez. A horvát idegenrendészeti törvény szerint, ha a kiskorú nem a szülővel utazik Horvátországba, készüljön a két szülő és két tanú aláírásával meghatalmazás arról, hogy engedélyezik a határátlépést a gyermek számára.
Ha már az iratokról van, szó, meg kel említenünk egy fontos szabályt, hogy ne váljon kellemetlen élménnyé a külföldi nyaralás, mint ahogy ez történt nemrég éppen egy négytagú vásárhelyi családdal. Ha autóval lemegyünk a tengerparti strandra, ne vigyük magunkkal az összes iratunkat, beleértve a jogosítványt stb. azzal, hogy a parkolóban majd az ülés alá dugjuk. Erre specializálódott bandák, külön figyelik az ilyen turistákat és féltéglával betörik a kocsi ablakát. Ugyanis nagy értéke van egy schengeni övezeten belüli okmánynak.