
Az ügyintézésben egyre inkább digitális megoldások veszik át a papír alap helyét - így van ez a felsőoktatásra való jelentkezés esetében is, amelynek hagyományosan február 15-e a határideje. A többség jó ideje online jelentkezik, ám idéntől a neten, a felvi.hu címen elérhető a felvételi tájékoztató is.
Az idei év az első, hogy könyv formájában nem jelenik meg felsőoktatási tájékoztató – helyette a felvi.hu közöl minden érdemi információt az egyes felsőoktatási intézményekről.
A felvi.hu oldalon található rendszer legnagyobb előnye, hogy nem engedi véglegesíteni a jelentkezést, amíg bármilyen hiba van benne: amíg érvényes adat hiányzik, vagy a pontszámításhoz szükséges adatokból valami. Emellett ugyanakkor van még lehetőség a papír alapú jelentkezésre is. A határidő a papíron jelentkezőkre ugyanúgy vonatkozik, tehát február 15. éjfélig postára kell adni, ami azért érdekes, mert ez egy szombati nap. Akik papíron szeretnének jelentkezni, ezt mindenképpen vegyék figyelembe.
A felvételi alapköltségei idén sem változtak: a jelentkezés alapdíja 9000 forint, amelyért cserébe összesen három szakot lehet megjelölni. Ugyanazon képzés államilag ösztöndíjas és önköltséges formája is egy jelentkezési helynek számít, még akkor is, ha ez két sorban fog szerepelni. Legfeljebb öt helyet lehet megadni, tehát alapból hármat és még további két helyet, egyenként 2000 forintos kiegészítő díjért. Amit most még nem tudnak a diákok – például az érettségi eredményt – július 10-ig kell majd feltölteni a rendszerbe vagy beküldeni, amelyre rá két héttel derülnek majd ki a ponthatárok.
A ponthatárok kalkulálását egy algoritmus végzi: minden egyes intézmény minden egyes meghirdetett szakán sorrendbe állítja az oda jelentkezőket és elkezdi feltölteni a helyeket, és így halad lefelé, amíg be nem telik a keretszám. Majd ezután a sorrendben következő jelentkezőt már a másodikként megjelölt képzésre sorolja tovább.
Ezután minden jelentkező, a felvétel sikerétől függetlenül, kap értesítést, és a pótfelvételin van lehetősége költségtérítéses hely megszerzésére.
A jelenlegi felvételi rendszer maximálisan 500 pontos, ebből 400-at a középiskolai tanulmányi és az érettségi eredmény jelent, 100-at pedig a többletpontok eredményeznek. Tanulmányi pontoknál számít a 11-12. évfolyamos év végi eredmény. Ezt öt tárgyból számolják: magyar nyelv és irodalom, történelem, matematika, egy legalább két évig tanult idegen nyelv és szintén egy legalább két évig tanult természettudományos tárgy. Érettségi esetén a százalékos eredményeket lehet pontokra váltani. A többletpontokat pedig a nyelvvizsgák, a sporteredmények, az OKTV-helyezések és egyéb versenyeredmények teszik ki. Egy középfokú nyelvvizsga például 40 pontot ér, de sok szakra eleve kötelező, így ott nem számít be külön.
Mindenképpen érdemes alaposan végigböngészni a felvi.hu tájékoztatóit, mert az egyes szakok előírhatnak bizonyos követelményeket, mint az említett nyelvvizsga megléte, vagy az emelt szintű érettségi. Különösen igaz ez az évek óta népszerű szakok esetén, mint a turizmus-vendéglátás, nemzetközi gazdálkodás, gazdálkodási és menedzsment, vagy a villamosmérnöki szakok.
Mint arról a Vásárhelyi Hírek tudósítója is beszámolt, az Educatio Kiállítás, amely idén először volt háromnapos, hasonló tapasztalatokat hozott: továbbra is a fővárosi felsőoktatási intézmények a legnépszerűbbek, azokon belül is az ELTE és a Corvinus a vezető.