
Hódmezővásárhely számára stratégiai kérdés a felsőoktatás, az egészségügy helyi fejlesztése, melyhez a Szegedi Tudományegyetem partnerséget nyújt.
A szegedi gyakorlóiskolák után hódmezővásárhelyi oktatási intézmények is együttműködés lehetőségét látják a Szegedi Tudományegyetem több karával. Az elmúlt években már eddig is több szálon zajlottak hospitálások, gyakorlatok, illetve EU-s projektekben történő közös részvétel, most azonban hamarosan egy olyan keretmegállapodás aláírására kerül sor, amely rögzíti hogy Hódmezővásárhely városa számára stratégiai kérdés a felsőoktatás, az egészségügy helyi fejlesztése, melyhez a Szegedi Tudományegyetem partnerséget nyújt.
A város kiemelt területként kezeli az integráció és esélyegyenlőség kérdését. Ilyen jellegű programokban már eddig is számos területen működött együtt a Szegedi Tudományegyetemmel. A Varga Tamás Általános Iskola és a Hódmezővásárhelyi Többcélú Kistérségi Társulás által fenntartott Klauzál Gábor Általános Iskola és Óvoda tekintetében már létrejött együttműködés kibővítésével lehetőség nyílik a Hódmezővásárhelyi modell főiskolai valamint egyetemi hallgatókkal történő megismertetésére, hosszú távon a városi általános iskolák feladatkörének gyakorlóiskolai funkcióval történő bővítésére.
Az Egészséges Vásárhely Program középpontjában szerepel a lakosság fizikai egészsége és a hozzá kapcsolódó szűrőprogramok. Jelenleg a mentálhigiénés problémák kezelése fehér foltnak számít. Mint arról már a Vásárhelyi Hírekben részletesen írtunk, ennek feltárására a közeljövőben a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar Alkalmazott Egészségtudományi és Egészségfejlesztési Intézet bevonásával két intézményben, a Kalmár Zsigmond Tagintézményben és az Erzsébet Kórházban elvégeznek egy részletes állapotfelmérést. Arról nemrégiben az Emlékpont Múzeum igazgatója is beszámolt, hogy előrehaladott tárgyalásokat folytatnak a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karával, hogy az Emlékpont a 20. századi magyar politika- és társadalomtörténet oktatási struktúrájába bekapcsolódjon. Ezzel az SZTE partneri hálózatának részévé válhat és hallgatói és oktatói részére szemináriumoknak, fakultációk tartásának, tárlat vezetésnek, kutatómunka folytatásának, konferencia szervezésének lehet a helyszíne.
Nem utolsó sorban a keretmegállapodás alapján oktatási együttműködés jön létre az SZTE hódmezővásárhelyi Mezőgazdasági Karával. A megállapodásban foglaltak szerint a Szegedi Tudományegyetem és a hódmezővásárhelyi önkormányzat vezetése a Dél Alföld fejlődése szempontjából egyaránt fontosnak tartja, hogy az alföldi városban a következő évtizedekben magas színvonalú, versenyképes agrár-felsőoktatás legyen hozzásegítve ezzel az egyetemet ahhoz a törekvéséhez, hogy az SZTE az Alföld, határokon is átnyúló szellemi központjává váljon.