
November végén a Vásárhelyi Hírekben írtuk, hogy közvetve a vásárhelyieket, közvetlenül pedig a Tisza és holtágai melletti településeken élőket is érintő ügyben Baranyi Krisztina képviselő november 28-án nyílt levelet küldött Áder Jánosnak, hogy felhívja a figyelmét - és a világ figyelmét - a Tisza súlyos és folyamatos szennyezésére. A levelet mi is leközöltük. (A cikk alján olvasható!)
A képviselő a napokban választ kapott Áder Jánostól, pontosabban Kőrösi Csabától, a Köztársasági Elnöki Hivatal Környezeti Fenntarthatóság Igazgatóságának vezetőjétől.
Baranyi Krisztina véleménye szerint úgy tűnik, hogy Áder János, a környezetvédelem hazai zászlóvivője nem érzi át kellőképpen azt, hogy évek óta elönti a szar a második legnagyobb hazai folyót, az oly sokszor megénekelt Szőke Tiszát.
A levélben azt írják, hogy Elnök úr tevékenységében kiemelt figyelmet kapnak a tiszai szennyezések okai és megoldásai.
Nyilvános előadásaiban is mindig kitér erre a "mindannyiunkat érintő és aggasztó" problémára.
A vízügyi szervekkel és más érintett hatóságokkal való kommunikációjában is "rendszeresen szóba kerül ez az ügy".
Valamint a szomszédos országok vezetőivel is rendszeresen tárgyalja az okokat és a megelőzés mikéntjét.
A Tisza sorsát szívügyének tekintő képviselőnő szerint „csakhogy ez édeskevés!” Egyúttal felszólítja a köztársasági elnököt, hogy jöjjön el a Tiszára, járja végig ő is a teljes hazai szakaszt, találkozzon az ott élő emberekkel, a hatóságokkal, hívja fel a figyelmet a folyó pusztulására a médiában! Érje el a Kormánynál, hogy megfelelő kapacitású, korszerű szennyvíztisztítók épüljenek, illetve legyen pénz a már meglévők kifogástalan működtetésére! - véli Baranyi Krisztina.
A helyzet azóta újabb, ezúttal a Tisza Csongrád környéki részének szennyezésével súlyosbodott, ami még a levél megírása idején nem volt ismert.
Vásárhelyi Hírekben írtuk december elején, hogy újabb fekáliás hullám vonul le a Tiszán, Csanytelek, Mindszent vonalában. Nyomában bűz és kipusztult halak. (Cikkünk a lap alján!)
A Tiszán kialakult helyzet illusztrálásaként elég, a napokban megjelent Magyar Narancs riportjának egy részletét elolvasni.
„Áprilistól szeptemberig mindennap 8-10 órát kint vagyok a Tiszán, fogok halat, de évről évre egyre kevesebbet. Nagyjából négy éve nyáron láttam először, hogy úszik valami barna a vízen, akkor azt mondták, alga, ne törődjünk vele. De nem az volt, az algának nincs szarszaga” – meséli egy horgász a középső Tisza szakaszáról. Neki alapélménye, hogy évek óta folyamatosan jön a szenny és a szemét a folyón, nyáron a meleg és az alacsony vízállás miatt még szembetűnőbb, de most is érzékelhető. „A víz büdös, ráadásul kiütéses lett tőle a kezem.” A folyó alsó szakaszán ugyanez a helyzet, egy Mindszent közelében élő horgász azt mesélte, hogy rendszeresen sárgás-zöldes hab úszik a vízen parttól partig, és még mindig nincs olyan nap, hogy ne látnák. „Ahol a legmélyebb és a leggyorsabb a folyó sodrása, ott megy a legtöbb szemét is. Amikor ott haladtunk, alig találtunk életet az ott úszó fákon, ágakon: a rákok és a kagylók teljesen eltűntek róluk. Idén pedig megnőtt a nem várt uszadékok száma is, a víz szaga pedig olyan, mint a trágyalé.”
Úgyszintén érzékenyen érinti az is a horgászokat, hogy bizonyos halfajok eltűntek. De az is aggodalomra ad okot, hogy olyan halak, mint a süllő – amely a mély vízben érzi jól magát –, kijön a partra vagy a törpeharcsa a víz felszínére, ez pedig a horgászok szerint nagy bajról tanúskodik. A középső szakaszon radarral is keresték a halakat a vermelőhelyeken, ami normális esetben a fenéken kellene, hogy legyen, ott azonban már olyan nagy a szennyezés, hogy a halak feljebb, a felszínhez közelebb költöztek. „A halak elvándoroltak a szennyezés elől a Tisza mellékfolyóiba. A Bodrognál például most sok halat lehet fogni” – meséli egy horgász, és hozzáteszi, ő már ki sem váltja a horgászengedélyét jövőre, ha a helyzet így marad. „Minek? Már meg sem merem enni a tiszai halat. Abból a szennyfolyóból?!”
Kapcsolódó cikkeink:
Katasztrófa közeli állapotok (Nyílt levél Áder Jánosnak)
Áder János válaszlevele ITT olvasható!