
Vissza kell fizetniük az ösztöndíjat - erről kaptak levelet azok a hallgatók, akik nem szerezték meg időre a diplomát. Sok száz egykori egyetemi és főiskolai hallgató kapott levelet, hogy fizesse vissza az állami ösztöndíjat, mert nem tudta megszerezni a diplomát határidőre. Például nincs nyelvvizsgája, vagy nem írta meg a szakdolgozatát.
MGK diplomakosztó a Vásorháza dísztermében (Fotó: VH)
„Államilag elismert nyelvvizsga nélkül jelentősen csökkenne a diploma mind hazai, mind nemzetközi értéke, ezért a konferencia úgy döntött, ebben a kérdésben nem engedhetünk” – mondta 2012-ben Bódis József, a Magyar Rektori Konferencia elnöke.
Többször írtunk a Vásárhelyi Hírekben arról, hogy akkor a nemzeti felsőoktatási törvény új szabályokat vezetett be a nyelvvizsga megléte – mint a diploma kiadása feltétele – tekintetében. A képzésük költségének a felét ki kell fizetniük azoknak az állami finanszírozású hallgatóknak, akik a képzési idejük másfélszerese alatt nem szerzik meg a diplomájukat. A diploma megszerzéséhez viszont nem elég befejezni a képzést és államvizsgázni: teljesíteni kell a nyelvvizsga-kötelezettséget is.
Ebből következően a most kiértesített egykori hallgatóknál akár milliós összeg is lehet, amit rövid időn belül vissza kellene fizetniük. Az Oktatási Hivatalnál azt mondják, hogy valóban van ilyen szabály, de a fizetés mellett létezhet más megoldás is. Ha valakinek még nincs nyelvvizsgája és emiatt nem tudott lediplomázni, akkor felfüggesztési kérelemmel fordulhat az Oktatási Hivatalhoz. Ehhez mellékelni kell egy felnőttképzési szerződés másolatát, ami igazolja, hogy a volt hallgató épp a nyelvvizsgabizonyítvány megszerzésén dolgozik - így legfeljebb két félév haladékot lehet kapni.
Van azonban más lehetőség is. Mentesítést kérhetnek a fizetési kötelezettség alól azok, akik tartós betegség, baleset, vagy szülés miatt nem tudtak lediplomázni. A volt hallgatók vállalhatják azt is, hogy annyi ideig dolgoznak itthon, amennyit állami ösztöndíjasként tanultak, ezzel kiváltva a visszafizetési kötelezettségét.
A Hódmezővásárhelyen működő két felsőoktatási intézmény közül elsősorban a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karának egykori hallgatói közül kapnak sokan felszólító levelet. A Kartól kapott adatok szerint - érintett 340 hallgató tett záróvizsgát, közülük 169-en még nem vették át a diplomát. Ez 49,7%, ami az országos átlagnál jobb.
A Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola kihelyezett hódmezővásárhelyi tagozatán, a 2011-ben kezdett első évfolyam végzőseinek egy része számára csak most kezdett ketyegni a „nyelvvizsga-óra.” Idén április 7-én volt az első diplomakiosztó, amelyen az eredményes záróvizsgát tett 36 hallgatóból 17 hallgató vehette át a diplomáját. Ők már rendelkeztek akkreditált nyelvvizsgával, ami a diploma feltétele. Petrik Anna igazgatónő a Vásárhelyi Híreknek elmondta, azóta újabb 8 hallgató tett eredményes záróvizsgát, közülük négyen szeptember 17-én ünnepélyes keretek között vehetik át diplomájukat.