Napjaink egyik legnépszerűbb személyzetfejlesztési problémája: hogyan érhető el, hogy egy vállalat munkatársai igazán motiváltak legyenek, ezáltal is jobb teljesítményt nyújtsanak?
Érdemes mindezt a másik oldalról szemlélni. Engem mi motivál? Milyen kérdések merülnek fel bennem, ha az ösztönzés, motiválás jut eszembe? Valóban szüksége van rám a vállalatomnak? Értékes eleme vagyok a szervezetnek? Megfelelően kihasználják a bennem rejlő képességeket?
Egy német személyzeti tanácsadó iroda kutatása szerint az alábbi 7 szempont a legfontosabb a motiváció tekintetében a német munkavállalók körében:
1. A vezető győződjön meg róla, hogy az alapvető dolgozói igényeket kielégítette!
Egy vállalat munkatársaként számos igényünk kielégítését várjuk. Alapvető fontosságú lehet a fizetés, a biztonságos munkavégzés és a jó munkafeltételek. A motivációnk akkor léphet magasabb szintre, ha ezek az alapigények már teljesültek, nélkülük elképzelhetetlen a fejlődés. Ha mindez már megvalósult, a következőkkel növelhetik a motivációnkat többek között: magasabb szintű felelősségvállalásra sarkallnak, a szakmai továbbképzés lehetőségét biztosítják, és az elismerésről sem feledkeznek meg.
2. Érjék el, hogy büszke legyek a munkámra!
A legtöbb munkavállaló fontosnak tartja, hogy munkájával értéket teremtsen. Menedzserként arra ösztönöznek minket, az alkalmazottakat, hogy legyünk büszkék a munkánkra. Sőt, azok a munkavállalók, akik valóban büszkék arra, amivel foglalkoznak, társaikkal is sokkal jobb kapcsolatokat ápolnak, ezáltal még inkább fontos, hogy ily módon is hassanak az érzelmeinkre!
3. Figyelmesen hallgassanak meg!
Egy vezető munkájához szervesen kapcsolódik, hogy megfelelő figyelmet fordítson a partnerekre, a telefonos beszélgetésektől a megbeszélésekig, bármely területen, így az alkalmazottakkal folytatott beszélgetések során is. Csak aktív hallgatással és a hallottak pontos értelmezésével lehetséges, hogy valóban megértsék, amit alkalmazottként mondani akarunk neki. Ha főnökünk a megoldási javaslatait az adott problémánkra némi kritikával és szubjektív tanáccsal is fűszerezi, biztosak lehetünk benne, hogy valóban figyelt ránk!
4. Érezzük magunkat biztonságban!
A félelem és a bizonytalanság érzése az egyik legveszélyesebb a motivációt tekintve. Ha bizonytalannak érezzük a körülményeket, nem tudunk megfelelően koncentrálni a munkára, ezáltal a teljesítményünk is sokkal gyengébb lesz.
A bizalom és a biztonság megteremtése azonban nem olyan nehéz feladat. Ha ránk bíznak kihívó és magas követelményeket támasztó feladatokat, ezáltal azt érezzük, hogy bizalommal fordulnak felénk.
5. Ösztönözzenek folyamatos kommunikációra!
Sok vezető bújik inkább zárt ajtók mögé, abban bízva, hogy ezáltal kevesebb köze lesz a munkavállalóihoz. Ha a részlegét csak kezelni kívánja, ez jó megoldás lehet, viszont, ha valóban irányítani akar, ki kell nyitnia azokat a bizonyos ajtókat.
Fontos, hogy érezzük, az ajtaja mindig nyitva áll előttük. Természetesen ez nem minden esetben valósítható meg, viszont fontos minél gyakrabban közvetíteni ennek a lehetőségét a kollégák felé. Az aktív kommunikációs kapcsolat elégedettségünket új magaslatokba helyezheti.
6. Fejlesszék a bizalmunkat!!
Ahhoz, hogy motiváltan dolgozzunk, elengedhetetlen a bizalmunk elnyerése. De ez hogyan érhető el egyáltalán? Elsőként az együttműködést hangsúlyozó vezetési stílusra van szükség. Az autokratikus stílus ugyanis gyakran a bizalom csökkenéséhez vezet, mert a szigorú kontrollt érezzük leginkább.
7. Önállóan is hozhassak döntéseket!
Semmi sem indokolja, hogy minden döntést egyedül a vezetőnek kell meghoznia. Miért kell az alkalmazottaknak csak a munkavégzés kellemetlen, és kevésbé felelősségteljes részét elvégezni? Minél nagyobb felelősségi kört bíznak ránk, annál motiváltabbak leszünk, ugyanakkor azonban nem szabad összetéveszteni a felelősségteljes munkakört a leterheléssel, ugyanis ha megcsömörlünk a döntéshozatalban, a motivációs folyamat visszájára fordul!
Érdemes a fentieket saját munkánkra kivetítve végiggondolni! Könnyen feltérképezhető, hogy mennyire ideálisak jelenlegi körülményeink, akár magyarázatot adhat néhány, a munkákkal kapcsolatos bizonytalanságra!