A nedves párás időjárás és a napsütés kedvez az élősködők szaporodásának, ráadásul irtani sem lehet őket, mivel az Európai Unió betiltotta a használatos szert.
A következő időszakban megszaporodhatnak a kullancscsípéses esetek száma. Az erdők mellett egyre több kullancs van a parkokban, sőt a kertekben is. Jelenleg irtani sem lehet őket: az Európai Unió ugyanis a korábban használt szert betiltotta.
Ne tévesszen meg senkit, hogy a híradások szinte mindig a hazai viszonyokkal foglalkoznak. Ugyanis azok a kullancsok, amelyek vírusos agyvelőgyulladást vagy Lyme-kórt terjeszthetnek, megtalálhatók Közép-Európa összes országában, sőt, még Franciaország keleti részén is. Magyarországon inkább az északnyugati régióban találkozhatunk velük, és jellemzően nem kirándulás során árnyas erdőben járva, hanem városi környezetben, otthon, a kertben vagy akár játszótéren szedhetők össze az apró vérszívók.
A világszerte ismert 720 kullancsfajtából mintegy 20 él Magyarországon, ebből két-három faj veszélyes az emberre, vírusos agyhártyagyulladást vagy Lyme kórt okozhatnak. A kutatások szerint a kullancsok által okozott vírusos agyhártya és agyvelő gyulladás főként Zala, Somogy és Nógrád megyében jellemző. Az egész országban átlagosan mintegy ötvenen betegednek meg évente.
A kullancsok ezreléke vagy még annál is kisebb arány hordozza az agyhártyagyulladást okozó vírust; négy fertőzött kullancscsípéséből egy okoz betegséget.
A szakemberek szerint a kullancsot otthon is nyugodtan el lehet távolítani, nem kell azonnal orvoshoz fordulni. Az viszont nagyon fontos, hogy egy erdei vagy kerti séta után mindenki alaposan vizsgálja meg, hogy nincs-e kullancs a bőrén.
Kullancs-encephalitis
A betegséget egy vírus terjeszti, mely kizárólag állatról emberre terjed – a kullancson kívül fertőzhetnek még egyes rágcsálók, rovarevők, esetleg vadon élő ragadozók. Bár a betegek többségénél teljes a gyógyulás, előfordul, hogy súlyos következményekkel jár a fertőzés, ezért érdemes odafigyelni a jelekre.
A fertőzés tünetei
Tarkómerevség.
Magas láz.
Hányinger, hányás.
Bizonytalan egyensúlyérzék.
Végtagfájdalom.
Mi a teendő?
Ha nem fordul időben orvoshoz, az agyvelőgyulladás súlyos esetekben idegi károsodással, a felső végtagok bénulásával is járhat. Legsúlyosabb esetben pedig előfordulhat, hogy a vírus a légzőközpontot megtámadva fulladásos halálhoz vezet. A betegség védőoltással történő megelőzése rendkívül fontos, mivel oki terápiája nem létezik, csupán tüneti kezelése.
Lyme-kór
A betegség onnan kapta a nevét, hogy először 1975-ben, az Amerikai Egyesült Államokban, Lyme városában ütötte fel a fejét. A kórt azok a kullancsok terjesztik, amelyek véréből kimutatható a borrelia burgdorferi nevű baktérium. A betegség azért veszélyes, mert a fertőzés korai szakaszában jellemzően nem jár tünetekkel, csak néhány hét múlva tapasztalhatóak az első – influenzaszerű – jelek.
A fertőzés tünetei
Fáradtság, fejfájás.
Láz, hidegrázás.
Izom- és ízületi fájdalmak.
Vörös foltok a test több területén.
Mi a teendő?
Rendkívül fontos, hogy a Lyme-kórt kellő időben észrevegyék, ugyanis kezelés hiányában néhány éven belül idegrendszeri károsodáshoz, ízületi bántalmakhoz vezethet. Ha azonban korán sor kerül az antibiotikumos kezelésre, a betegség gyógyítható.
Jelenleg kétféle kullancs elleni védőoltás kapható Európában: az FSME-Immun, valamint az Encepur felnőtt és junior oltás. A vakcina 90-95%-os védettséget nyújt a kullancsok által terjesztett betegséggel szemben. Az oltást három részletben adja be az orvos, a védettség kialakulása után már csak emlékeztető oltásokra van szükség - általában háromévente.
A jelenlegi helyzet az EU-ban: