Kultúra, oktatásMegidézett diktatúra

2016. augusztus 10., szerda
 
Megidézett diktatúra

A Kiskunmajsai 56-os Múzeum Ifjúsági Tábor lakói, középiskolás és egyetemista táborozók a vásárhelyi Emlékpontba látogattak. 

 

 

 

 

 

 

 – Hosszú évek óta tart a Pongrátz Gergely, a Corvin-köz egykori legendás parancsoka kezdeményezésére létrejött Kiskunmajsai 56-os Múzeum által szervezett ’56-os Ifjúsági Tábor és az Emlékpont között az együttműködés, amely során minden nyáron felkeresik a középiskolás és egyetemista táborozók a vásárhelyi közgyűjteményt, amely hazánkban egyedülálló módon egy város történetén keresztül szemlélteti az 1945 és 1990 közötti időszakot – mondta el a keddi látogatás történetéről a házigazda intézmény vezetője, Miklós Péter.

Az idei háromtucat táborozó jelentős része a határon túlról érkezett fiatal, jó részük középiskolás, de vannak, akik az érettségi után is tartják a kapcsolatot társaikkal és nyaranta felkeresik Kiskunmajsát.

 

Miklós Péter intézményvezető A kommunista diktatúra a fiatalok ellen című előadásában két szegedi eseményt és annak következményeit elemezve felhívta a figyelmet, hogy a moszkovitának nevezett politikai szereplők már a két világháború között olyan felkészítést kaptak a szovjet fővárosban, hogy a Vörös Hadsereg árnyékában – bármilyen pozícióba is kerültek Magyarországon – a kommunista hatalom hatalomátvételt minél hatékonyabban készíthessék elő.

Titokban volt a kommunista párt tagja – és egyben érdekeik kiszolgálója – az egyébként színleg kisgazda politikusként működő Ortutay Gyula, aki javasolta a kötelező iskolai hitoktatás eltörlését 1947-ban. A javaslat széles tiltakozási hullámot váltott ki az országban, amely során Szegeden március 19-én mintegy négyezer középiskolás és főiskolás tüntetett a javaslat ellen. Bár ezt a demonstrációt a rendőrség feloszlatta, a másnap is folytatódó megmozdulásra idősebb Komócsin Mihály irányításával megérkeztek a szegedi gyárak szervezett munkásai, akik botokkal, szöges lécekkel és láncokkal és ásókkal estek a diákoknak. A tüntetések sora még további kétnapig tartott, de végül a rendőrség erőszakkal megszüntette a megmozdulásokat.

Az eseményről tudósító Figyelő című lap címoldalán azzal az eseményen készült fotóval jelent meg, amelyre a rendőrök által elfogott egyetemista fényképét montírozták, akinek kezébe maguk az egyenruhások nyomtak pisztolyt. Az eseménysort követő megtorlások egyik áldozata az az – egyébként baloldali családból származó – Kovács Piroska volt, aki a tüntetést látva később újságolta ismerősének: verik a prolik a gyerekeket, ám ezt egy ávós tiszt meghallotta és feljelentette a nőt, akit ezért tízhónap szabadságvesztésre ítéltek.

Miklós Péter előadásában szólt továbbá az 1956. október 16–20 közötti, szegedi diákmegmozdulásokról, amelyek során megalakult a MEFESZ, azaz a Magyar Egyetemisták és Főiskolások Szövetsége, amelynek Szegeden megfogalmazott követeléseit átvették a fővárosi forradalom résztvevői is.

 

A diákok a tárlatlátogatást követően személyesen találkozhattak Arany-Tóth Ferenccel, aki az 1950-es években társaival Békéssámsonon alakította meg a Magyar Ellenállási Mozgalmat. Az előadó részletesen elmesélte, hogyan sokszorosították stenciltechnikát alkalmazva azokat a röplapokat, amelyeket – közöttük a legismertebb „Sír a magyar róna, ruszki csizma nyomja” szöveggel – az ország piacain, hetivásárjain és vasútállomásain terjesztettek.

A mozgalmat négy év után sikerült az államhatalomnak felderítenie és felszámolnia, két vezetőjüket halálra ítélték – és bár ők később kegyelmet kaptak, a többi tizennyolc tagot összesen 186 évre ítélte a bíróság azon vizsgálati iratok alapján, amelyek szélén már a tárgyalás közben olvashatóak voltak a ceruzával írt kiszabandó ítéletek.

Arany-Tóth Ferenc hozzátette: hiába töltötte le büntetését, a hatalom gondoskodott arról, hogy szakmájában, agronómusként soha ne helyezkedhessen el.

 
 
VH-Emlékpont
 

Olvassa el ezt is!

Három riasztás - háromféle eset

Három riasztás - háromféle eset

Csak ennél nagyobb baj ne legyen, mondhatnánk a hódmezővásárhelyi tűzoltók hétfői bevetési naplóját olvasva.
Vásárhelyen készülnek Rióra

Vásárhelyen készülnek Rióra

A szeptemberben kezdődő riói paraolimpia magyar úszóválogatottja megkezdte többhetes felkészüléssét. Köztük van az a sportoló is aki a megnyitón a zászlót viszi. Képekkel!
Emléktáblát avattak a mártírhalált halt Cseszkó házaspárnak

Emléktáblát avattak a mártírhalált halt Cseszkó házaspárnak

Hálaadó istentiszteletet követően felavatták a mártírhalált halt, Celebesz szigetén kórházat alapító Cseszkó Gyula és felesége, Hadady Emma Róza emléktábláját az Ótemplom falán.

Szelektív hulladékgyűjtés Vásárhelyen 2025-ben

Szelektív hulladékgyűjtés Vásárhelyen 2025-ben

II. félév. A heti kukaürítés nem változott, de most már havi két alkalmmal van a szelektív hulladékszállítás.

 

 

És ezt már olvasta?

Tram train menetrend változás
Tram train menetrend változás Július 7-től augusztus 17-ig a Szegedi Közlekedési Társaság (SZKT) villamospálya felújítást végez Szeged belvárosában.
 
144 műalkotás az Alföldi Galériában
144 műalkotás az Alföldi Galériában Akár egy második, szintén országos színvonalú tárlat is összeállhatna, azonban az Alföldi adottságai ennyi alkotásban maximalizálják a  művek mennyiségét.
 
Szabadtéri tűzesetek - idén már csaknem két és félszer több
Szabadtéri tűzesetek - idén már csaknem két és félszer több Az elmúlt napokban, hetekben jelentősen megnőtt a szabadtéri tűzesetek száma. 99%-át emberi tevékenység, emberi gondatlanság okozza.
 
Diplomaátadó a Mezőgazdasági Karon
Diplomaátadó a Mezőgazdasági Karon A Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kara 68. Diplomaátadó Ünnepi Tanácsülését tartja július 4-én. A 35 végzett hallgatóból négyen külföldiek
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025 2025. 23. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
Egy kátyú életveszélyes fejsérülést okozott
Egy kátyú életveszélyes fejsérülést okozott Hódmezővásárhelye Kishomokon a Vitéz utcában egy elektromos rollerrel közlekedő nő az éjszakai sötétségben nem vette észre a kátyút.
 
A tulajdonrész mellett a Holokauszt múzeumot a Mazsihisz működteti
A tulajdonrész mellett a Holokauszt múzeumot a Mazsihisz működteti A Mazsihisz a várostól megkapta a vásárhelyi zsinagóga és az egykori zsidó népiskola épületéből álló ingatlanegyüttes 10 százalékos tulajdonrészét.