
Országszerte megemlékezéseket, istentiszteleteket tartottak ezekben a hetekben, így Hódmezővásárhelyen is. A vásárhelyi zsidóság a Soában meggyilkolt 470 hittestvérről idén is tartottak megemlékezést.
A Tuhutum utcai temetőben, illetve a zsinagógában Galgóczi-Deutch Márta tanár, Kis Andrea alpolgármester, Balassa László holokauszt túlélő, Erdélyi Miklós, a hitközség elnöke, Dobrev Klára Európa parlamenti képviselő, Jeszenszky Géza volt külügyminiszter és Márki-Zay Péter polgármester osztotta meg gondolatait a jelenlévőkkel.
A központi megemlékezést mindig Jeruzsálemben tartják a Jád Vásémben, mely emlékhelyet 1953-ban alapítottak, és a meggyilkoltak emlékét őrzi. Ilyenkor szokás emlékmécseseket gyújtani, böjtölni, gyászimákat mondani, egy időre elgondolkodni, elképzelni az elképzelhetetlent. A Soá következtében a zsidóság egyharmada elpusztult és a megmaradt közösségek addigi szerkezete teljesen átalakult. A Soá előtt Európában volt a diaszpóra központja, itt éltek szellemi vezetői is. Mindez megszűnt és a vezető szerepet az észak-amerikai és a palesztinai zsidóság vette át még Izrael országának megalapítása előtt.
Az izraeli parlament, a Knesszet 1951-ben törvénybe foglalta a Holokauszt emléknapját (Jom HaSoá), amely a rituális zsidó naptár alapján minden év Niszán hó 27-ére esik. Mindkét dátum a varsói gettófelkelés évfordulója a zsidó illetve a polgári naptár szerint.
Ezen a napon kerül sor a Nemzetközi Élet Menete auschwitzi megemlékezésére is, ahol ötvenkét országból látogatnak el az egykori koncentrációs táborba, hogy közösen emlékezzenek a holokauszt áldozataira azon a helyen, ahol a történelem egyik legnagyobb, legkegyetlenebb tömegpusztítását hajtották végre.