GazdaságJúlius elsejétől indult a parlagfűves területek felderítése

2019. július 1., hétfő
 
Július elsejétől indult a parlagfűves területek felderítése

Milliós bírság is lehet. A helikopteres ellenőrzés mellett, idén először drón is segíti Csongrád Megyében a parlagfűvel szennyezett területek felderítését.

 

 

 

 

 

 

A következő napokban a pázsitfűfélék pollenkoncentrációja jellemzően közepes marad, bár helyenként elérheti a magas szintet is. A csalánfélék pollenkoncentrációja jellemzően a közepes-magas tartományban alakul. Helyenként közepes koncentrációban lehet jelen az útifű és a lórompollenje is. Alacsony koncentrációban előfordulhat a hárs, a libatopfélék, a kenderfélék, valamint a ciprus- és a tiszafafélék pollenje is a levegőben. A kültéri allergén gombák spóraszáma jellemzően magas-nagyon magas szintet ér el. Az Országos Meteorológia Szolgálat egyelőre a parlagfűre nem tér ki azonban mától indul a bírsággal járó ellenőrzés.  

Az idei évben is július elsejétől szabhatnak ki bírságot a parlagfűvel fertőzött területek miatt, bel- és külterületen egyaránt.

2017-ben 243 eljárás indult, és 4,8 millió Ft forint növényvédelmi bírságot szabott ki a kormányhivatal parlagfű elleni védekezési kötelezettség elmulasztása miatt. A számokban nagyágrendekkel nagyobb változást hozott a tavalyi esztendő, mert összesen 4025 esetben szabtak ki a hatóságok növényvédelmi bírságot, melyek együttes összege meghaladta a 202 millió forintot.

Az idén is felhívja a hatóság a parlagfűvel szembeni védekezés fontosságára a földhasználók figyelmét. Július 1-jétől kezdődik a parlagfű elleni védekezési kötelezettség betartásának hatósági ellenőrzése.

A parlagfű elleni fellépést jogszabályok is ösztönzik. A hatályos jogszabály alapján a földhasználó köteles a tárgyév június 30-áig az ingatlanján a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezen állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani. A törvény értelmében a földhasználónak vagy bejelentett földhasználat hiánya esetén a tulajdonosnak, minden év június 30-áig gondoskodnia kell a megelőzésről. A hatóságok – belterületen az illetékes jegyző, külterületen a kormányhivatal - július 1-jétől a vegetációs időszak végéig, hatósági ellenőrzésen és lakossági bejelentések alapján ellenőrzik a jogszabályi kötelezettség betartását.

 

A parlagfű elleni védekezési kötelezettség betartását, a korábbi évek gyakorlatának megfelelően a Készenléti Rendőrség Légirendészeti szolgálatának a bevonásával, több alkalommal a levegőből is ellenőrzi majd a hatóság.

 

Idén először drón is segíti Csongrád Megyében a parlagfűvel szennyezett területek felderítését. Az újítással nagyobb növényterületeket lehet átvizsgálni, a zöldkár minimálisra csökkentésével.

 

Július elsejétől a drón a felderítésen készült felvételeket koordinátákkal látja el, amely megkönnyíti a földi beazonosítást. Segíti továbbá a magas növénykultúrákban lévő belső parlagfű foltok felderítését, valamint lehetővé teszi a nehezen megközelíthető területek szemléjét.

 

 
 
VH
 

Olvassa el ezt is!

Kortárs művészeti párbeszéd

Kortárs művészeti párbeszéd

A realista akvarell festészet mesterének, a hódmezővásárhelyi Szabó Klára Petrának június 28-án nyílt kiállítása Kismartonban. A megnyitó képeivel.
A fizetésképtelenség határán van Vásárhely ivóvíz szolgáltatója

A fizetésképtelenség határán van Vásárhely ivóvíz szolgáltatója

A vásárhelyi önkormányzat is résztulajdonos az Alföldvíz Zrt.-ben. 2018-ban 425 milliós veszteséget könyvelhettek el. Súlyos teher a ivóvízminőség-javító program.
Kilenc vásárhelyi érmes helyezés Karlovacban

Kilenc vásárhelyi érmes helyezés Karlovacban

A 28. Croatia Karlovac Open taekwondo versenyen idén is sikerrel vett részt a Máté Taekwondo és Hapkido Sportegyesület.
Útrekonstrukció Vásárhelyen

Útrekonstrukció Vásárhelyen

Tizenegy út felújításának elindításáról döntött a rendkívüli ülésén a hódmezővásárhelyi közgyűlés, a szükséges forrást költségvetési átcsoportosítással biztosítják.
 

És ezt már olvasta?

Diákolimpia döntő Vásárhelyen
Diákolimpia döntő Vásárhelyen A IV. korcsoportos Kosárlabda Diákolimpia országos döntőjét, június 12–14. között Hódmezővásárhelyen rendezték. 
 
Elítélték a vásárhelyi szurkálót
Elítélték a vásárhelyi szurkálót Első fokon öt és fél év börtönbüntetéssel sújtott a Szegedi Törvényszék egy férfit, aki 2023 nyarán egy késsel hasba szúrta ismerősét.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026 2026. 23. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban...
 
Kezdődik a tiszavirágzás
Kezdődik a tiszavirágzás A következő napokban ismét tanúi lehetünk hazánk egyik legkülönlegesebb természeti csodájának, a tiszavirágzásnak.
 
Ilyen sem volt még - Nagymágocsi csípős világhírnév
Ilyen sem volt még - Nagymágocsi csípős világhírnév Több, mint 200 szósz vett részt „vakkóstoláson” a kontinens minden tájáról. Ezután született a döntés: a nagymágocsi Szabó Attila  aranyérmet nyert.
 
Indul a buli
Indul a buli Minden eddiginél nagyobb érdeklődés övezi az idei Deja Vu Fesztivált, amely június 10. és 14. között nyitja meg kapuit az Újszegedi Partfürdőn.
 
Rapcsák András szobráról döntenek
Rapcsák András szobráról döntenek Az egykori polgármester szobrának áthelyezését kezdeményezi a hódmezővásárhelyi közgyűlés - döntöttek a testület legutóbbi ülésén.