
Néhány jó szándékú vásárhelyi művész felajánlása és egy folklórgála nem elegendő a több évtizede elmaradt állagmegóvás pótlására. Ez lehet a rövid konzekvenciája a májusban meghirdetett és most vasárnap zárult - szerény érdeklődéssel kísért - jótékonysági kampánynak.
A június 19-re meghirdetett aukción a 18 felajánlott alkotásból 8 darab kelt el és az azt követő folklórgála belépőjegyeiből körülbelül negyedmillió forint jött össze - mondta Varga Anikó a BFMK intézményvezetője. Hozzátette, még két hétig van lehetőség az alkotások megvásárlására és a felajánlásokra.
A Vásárhelyi Híreknek azt is elmondta, ez az összeg csak néhány kisebb javításra lesz elegendő, de reménykeltő, hogy június 22-én adják be azt a pályázatot, amely anyagilag biztosíthatja a Tájház épületegyüttesének teljes felújítását, a javításokat.
Az évek óta elmaradt átfogó felújítást nem teszi lehetővé - jogilag sem - az éves költségvetésében előirányzott dologi kiadás összeg, amit az Önkormányzat biztosít. Közel egy évtizede született, a pályázati tervekben szerepelt egy átfogó felújítás, újabb kiállítóhely bővítéssel kombinálva, ami aztán nem nyert, majd a következő időszakban - némi túlzással - mindent elhomályosított a Tornyai János Kulturális Városrehabilitációs Program.
A vásárhelyiek által nagyon kedvelt, a felnövekvő generációk számára programjai által élményt adó Tájház tulajdonosa az Önkormányzat, a Tornyai Múzeum és Közművelődési Központ az üzemeltető és a Bessenyei Ferenc Művelődési Központ végzi a programok, rendezvények szervezését, lebonyolítását. Éppúgy, mint a Papi-féle Szélmalomban és a Kopáncsi Falumúzeumban.
Egyébként ez az a két ingatlan abból az ötből, (a Téglagyári Tanösvényt és a sóshalmi I. Világháborús emlékművet leszámítva) amelyek teljes felújítására 2014-ben egy nyertes pályázat segítségével 249 millió forintot fordíthattak. Azóta - az egyenként 25-40 millió forintból - a Csomorkányi Templomrom, a Papi-féle szélmalom, a Kopáncsi Tanyamúzeum, a Bodzási úti iskolaépület látványos felújításon esett át.
Az 1974 óta műemléki védelem alatt álló hódmezővásárhelyi Népművészet Ház azonban ebből kimaradt.
A szakemberek szerint 5 millió sem kell, hogy újra a helytörténet gyöngyszeme legyen.