A Szegedi Tudományegyetem mind a 12 kara aláírt. Tüntetés Szegeden, Vásárhelyen - Lázár János: az egyetem markánsan és aktívan kormányellenes politikát képvisel.- Botka László: Sem fenyegetni, sem bántani nem engedem az SZTE-t.
Fotó: VH archív
Április 12-én a József Attila Tanulmányi és Információs Központ előtt összegyűlt több ezer demonstráló előtt egyetemi autonómiát, tanszabadságot, a felsőoktatási törvény módosításának visszavonását követeltek a felszólalók , többek között egyetemi tanárok és hallgatók, szegedi polgárok. A több ezer résztvevő uniós zászlókkal és táblákkal tiltakozott a Közép Európai Egyetem és civil szervezetek ellehetetlenítése ellen. De volt néhány tucat tüntető a vásárhelyi Kossuth téren is.
Korábban az SZTE valamennyi kara, beleértve a hódmezővásárhelyi mezőgazdasági kar dékánját is (április 4-én) aláírta az egyetem CEU melletti állásfoglalást tartalmazó nyílt levelét.
Lázár János miniszter a Vásárhelyi Városi Televíziónak adott interjúban, a CEU üggyel kapcsolatos kérdésre keményen fogalmazott: „Nehéz józan ésszel belátni, hogy a szegedi egyetem életét hogyan befolyásolja a külföldi egyetemek egységes szabályozása, vagy a vásárhelyi mezőgazdasági karon tanuló diákok helyzetét miként javítja, ha Soros György egyeteme átláthatatlanul és kiváltságokkal működhet Budapesten. A kiállás valójában csupán egyetlen dologról szól: megmutatja, hogy a Szegedi Tudományegyetemnek komoly politikai elkötelezettsége van, markánsan és aktívan kormányellenes politikát képvisel. Ha a véleményemre kíváncsi, azt gondolom, kár az egyetemet politikai vitákba és politikai akciókba vinni, nem azt várják az intézménytől az ott tanuló diákok vagy a szüleik.” - mondta Lázár János a VTV-nek adott intejúban.
Nem kellett sokat várni arra, hogy Botka László, Szeged polgármestere reagáljon Lázár kijelentéseire, mondván „Sem fenyegetni, sem bántani nem engedem a Szegedi Tudományegyetemet!”
Április 14-én délben az Országos Sajtószolgálathoz eljutatott közleményében azt írja: az Orbán-kormány brutálisan oktatásellenes politikát folytat. Lázár Jánosnak a szegedi egyetemet fenyegető nyilatkozata is pont ilyen.
Lázár korábbi szegedi egyetemistaként maga is megtanulhatta volna, hogy egy egyetem csak akkor működhet jól, ha polgárai szabadon gondolkodhatnak, szabadon fejezhetik ki a véleményüket.
Egyet ígérhetek: 2018-ban, a kormányváltás után az egyetemeken nem lesznek kancellárok és nem lesznek politikai kinevezettek, a politika végre békén fogja hagyni az iskolákat. Addig is biztosítom a Szegedi Tudományegyetem diákjait és tanárait, hogy szabadságukat minden erőmmel meg fogom védeni - írja Botka László polgármester, aki egyébként az MSZP miniszterelnök-jelöltje.
Lázár János és Botka László eddig nem nagyon kóstolgatta egymást, hiszen Szeged és Hódmezővásárhely számtalan közös EU-s pénzt felhasználó projektben van benne, vagy elég akár a közeli hónapokban kezdődő tram-train kiépítését említeni.
Fotók: Máté Gergely