
Kondor Attila nem ismeretlen a vásárhelyi közönség számára, tavaly márciusban a Tornyai János Múzeumban A fény módosulatai címmel volt egyéni kiállítása.
2000-ben végzett a Magyar Képzőművészeti Egyetem képgrafika szakán, mestere Baranyay András volt. Tanulmányai alatt Barcsay- és Kondor Béla-díjjal jutalmazták. A 42 esztendős művész évek óta rendszeres kiállító Vásárhelyi Őszi Tárlatokon, 2013-ban Endre Béla Mesterdíjjal ismerték el munkásságát.
Kondor Attila a festményt egyszerre tekinti eredménynek, végpontnak és új kiindulópontnak. Saját megfogalmazása szerint: A festészet gyakorlása lehetőséget adhat arra, hogy fokozatosan kiszabaduljunk a mindennapi idő fogságából a lényegi kérdések mindennapos szem előtt tartásával. A festmény maga mozdulatlan, egy pillantással rögtön befogadható, ugyanakkor hosszú ideig készül és a befogadás folyamata is korlátlan ideig tarthat – bármikor visszatérhetünk hozzá. A tudat a képben időzve a múltba feledkezés és a jövőtervezés passzív ösztöne által mozgatott anyagi aktivitás helyett belsőleg válik aktívvá. Ezért munkámban annyiban érdekel egy adott tárgy, amennyiben a formák ritmus-arányai a tekintet mozgását képesek egy nyugvópontra juttatni. Az így fölébresztett összpontosított gondolkodás előkészít a tárgyi és az eseti valóság meghaladására."
A Tornyai-plakettel minden évben a tárlaton szereplő egy kiemelkedő művész munkásságát ismerik el, amellyel a hazai kiállítások között a legmagasabb összegű, nettó egymillió forintos jutalom jár. A Szabó Iván szobrászművész által tervezett plakettet a díjazottak csak egyszer kaphatják meg.