14,275 milliárd forintos főösszeggel elfogadták a hódmezővásárhelyi önkormányzat idei költségvetését a közgyűlés szerdai ülésén.
A rendeletet kilenc képviselő támogatta, a Fidesz-KDNP képviselői nemmel szavaztak, illetve tartózkodtak.
Márki-Zay Péter polgármester közölte, az állami normatív támogatások emelkedése messze elmarad az inflációtól, ezért a hatékonyság javítása mellett az önkormányzatnak egyre jelentősebb mértékben kell saját bevételeiből hozzájárulni az oktatási, kulturális, szociális intézmények működtetéséhez.
Cseri Tamás önkormányzati képviselő azt javasolta, hogy az olyan látványberuházások helyett mint a Kőfal vagy a városháza tornyának megvilágítása a balesetveszélyes út- és járdaszakaszokat javítsák ki a rendelkezésre álló forrásokból. A módosítóindítványokat a közgyűlés többsége elutasította.
Az elfogadott rendelet szerint az önkormányzathoz a központi költségvetésből érkező támogatás idén 3,333 milliárd forint lesz, ez 192 millió forinttal magasabb a tavalyinál. Az önkormányzat által fizetett szolidaritási hozzájárulás 480 millió forintra nőtt a 2023-as 289 millió forintról. A büdzsé tervezése során azzal számoltak, hogy a központi költségvetésből 600 millió forint rezsitámogatást is kap az önkormányzat.
Az önkormányzat iparűzésiadó-bevételét 3,2 milliárd forintra tervezték, ez némileg alacsonyabb a tavalyinál, építményadóból 730 millió, telekadóból 365 millió forint folyik be.
Az önkormányzat és cégei hitelállománya az év elején meghaladta a 3,6 milliárd forintot. Ez után 537 millió forint tőketörlesztés és 475 millió forint kamatfizetés terheli a várost. Idén további 300 millió forint fejlesztési hitel, valamint 170 millió forint uniós forrásokat előfinanszírozási hitel felvételét tervezi az önkormányzat.
A működési kiadások nagysága - a hiteltörlesztéseket is beleérte - 10,5 milliárd forint lesz, ennek legnagyobb, 4 milliárd forintos részét a személyi kiadások teszik ki. Közvetlen szociális támogatásokra 122 millió forintot kíván fordítani a hódmezővásárhelyi önkormányzat.
A költségvetésben 2,6 milliárd forintnyi beruházás, fejlesztés szerepel, köztük a városházát érintő több projekt, melyek teljes költsége meghaladja a 458 millió forintot.
A képviselők döntöttek arról is, hogy a külterületen élők támogatására az önkormányzat tanyagondnoki szolgálatot indít.