18,216 milliárd forintos főösszeggel elfogadták a hódmezővásárhelyi önkormányzat idei költségvetését a közgyűlés ülésén.
A napokban tartott ülésen a rendeletet tíz képviselő támogatta, a Fidesz-KDNP képviselői nemmel szavaztak.
Márki-Zay Péter polgármester közölte, a megyei jogú városok közül egyedül Hódmezővásárhely nem kapott rezsitámogatást, ezért a működési egyensúly megteremtése érdekében 600 millió forint állami támogatást terveztek be. A közgyűlés a támogatás érdekében a térség országgyűlési képviselője, Lázár János építési és közlekedési miniszter segítségét kérte.
Cseri Tamás fiktívnek nevezte a költségvetés tervezetét, mondván, az olyan bevétellel is számol, amely beérkezésének semmilyen jogi alapja nincs, és olyan beruházások is szerepelnek benne, melyek már évek óta nem valósulnak meg.
A rendelet szerint az önkormányzat működési költségekhez kapott állami támogatása nominálisan minimális mértékben, 3,088 milliárd forintra emelkedett. Az adóerő-képesség alapján megállapított szolidaritási hozzájárulás azonban az előzői évi duplájára, 288 millió forintra nőtt.
Az önkormányzat helyiadó-bevételei a tervek szerint több mint 15 százalékkal, mintegy 3,677 milliárd forintra nőnek. 2023-ban a hódmezővásárhelyi önkormányzat a 2022-esnél 400 millió forinttal magasabb, 2,5 milliárd forintos helyi iparűzési adóra számít, és az év elejétől földadót is kivetett az önkormányzat a 4 hektárnál nagyobb mezőgazdasági területek tulajdonosaira, melyből 80 millió forintot várnak.
Az új adónemmel kapcsolatban Benkő Zsolt kifogásolta, hogy az önkormányzat csupán négy nappal a határidő letelte előtt tette közzé a bevallásra vonatkozó tudnivalókat. A képviselő szerint jó néhány olyan - halasztható - beruházást terveztek az idei évre, melyre a jelenlegi gazdasági helyzetben nincs valós fedezet.
Az önkormányzat segélyekre 127,5 millió forintot fordít, általános tartalékként 69 millió, céltartalékként 78 millió forintot különítettek el.
A költségvetésről készült könyvvizsgálói jelentés szerint a költségvetés mintegy 466 millió forintos működési, valamint 3,248 milliárd forintos felhalmozási hiányából, valamint a betervezett 1,433 milliárd forintos finanszírozási kiadásból 2,872 milliárd forintot az előzi évi maradvány, 2,275 milliárd forintot hitelfelvétel fedez.
A tervezett beruházások között szerepel a Tóth malom utca hiányzó szakaszának kiépítése, egy játszóház kialakítása. Függőben van azonban a szennyvíztisztító-telep korszerűsítése, melyre az önkormányzat évekkel ezelőtt uniós támogatást nyert, de a tavaly kiírt közbeszerzésen a legkedvezőbb ajánlat is két és félszerese volt a rendelkezésre álló forrásnak. Az önkormányzat tervezi három iskolaépület energetikai korszerűsítését is, ám e fejlesztéseknél is eredménytelenek voltak a közbeszerzési eljárások. Várhatóan tavaszra befejeződik 118 szociális bérlakás energetikai korszerűsítése. Folytatódik a városháza északi homlokzatának és tornyának felújítása, és az épületet még idén díszkivilágítással is ellátnák.