






Évek óta visszajár Hódmezővásárhelyre Milton Diehl, aki megszerette a várost és az itt élőket. Most nyelvi korrepetálás helyett koreai élményeiről beszélt.
Fotók: Emlékpont
Milton Diehl éli az amerikai nyugdíjasok arany életét. Természetesen, mint sok idős tengerentúli, aktívan tettre készen tölti napjait. Ennek egyik lehetősége a Global Volunteers nemzetközi szervezet, amely többek között amerikai nyugdíjasokat angol nyelv tanításra is közvetít. Így lehet az, hogy a 68 éves, ma is fitt és vitális Milton Diehl neve nem ismeretlen a vásárhelyi diákok számára. Ugyanis évek óta részt vesz például a Németh László Gimnázium diákjainak angol nyelvi „korrepetálásában.”
Több mint 20 alkalommal volt már Vásárhelyen. Legutóbb éppen a hét elején hallottunk róla, a Klauzál Gábor Általános Iskolában 19. éve megrendezett angol nyelvű szépkiejtési verseny zsűritagjaként.
Azt azonban kevesen tudták róla, hogy részt vett a Koreai Háborúban. Pontosabban röviddel a háború befejezése után a 60-as évek elején, egy amerikai és koreai katonákból álló századot irányított.
Április 7-én az Emlékpontban koreai élményeit osztotta meg egy rendhagyó történelemórán. Milton Diehl századának a feladata egy folyó alatti távközlési kábel lefektetése volt. Az amerikai egységgel együtt dolgozó koreai katonák többsége angolul sem tudott. A kommunikációban sokat segített a gépkocsivezetője, aki nemcsak tolmácsolt a tisztnek, de jelezte is, ha az egységnél valamilyen probléma volt. Hiába voltak két nép fiai, és nagyon különböző kultúrából érkeztek, végül a két katona között barátság alakult ki.
Milton Diehl házasemberként vett részt a koreai misszióban, azonban az ott töltött 13 hónap alatt egyszer sem utazhatott haza. Feleségével a levélváltásokon túl magnószalagra mondott üzenetekkel igyekeztek kommunikálni, azonban a két országban használt lejátszók különbsége miatt a módszer nem vált be. A több mint egy év alatt egyszer találkozhattak, Japánban.
Észak-Koreáról Milton Diehl elmondta: bár sosem járt ott, sok katonájának családja élt a kommunista országban, ahol - közismerten - diktatórikus eszközökkel egyszemélyes uralom van.
Dél-Korea viszont óriási gazdasági fejlődésen ment keresztül az elmúlt évtizedek alatt, erről személyesen is meggyőződött a’90-es években, amikor ismét odautazott.
Hódmezővásárhelyre a Global Volunteer révén került Milton Diehl, aki megszerette a várost és az itt élőket. Bár már a szervezet nem küld Magyarországra önkénteseket, saját költségén visszajár, hogy a vásárhelyi iskolákban segítse a diákokat az angol nyelv jobb elsajátításában. Nagyon sok barátja van a városban, sőt, már a barátok családtagként tekintenek rá.
„Annyi szeretetet kapok itt Vásárhelyen, ami újra és újra visszahoz a városba” – mondta a Floridában élő Milton Diehl, aki most 21. alkalommal jött Vásárhelyre.