
A Magyar Honvédség és a Honvédelmi Minisztérium tervei között szerepel, hogy 2030-ig mintegy 10 honvéd középiskola és kollégium kezdje meg működését Magyarországon.
A 2013-ban alapított debreceni Kratochvil Károly Honvéd Középiskola után, a honvédelmi középiskolák és kollégiumok sora először az idén nyáron átadott Nyíregyházi Mikecz Kálmán Honvéd Kollégiummal bővült. A következő tanévben pedig a hódmezővásárhelyi Honvéd Középiskola és Kollégium (HHKK) is megkezdi működését.
A Modern Városok Program keretében támogatott, önálló, többcélú szakképzési intézmény diákjainak kollégiumi elhelyezése az MH 5. Bocskai István Lövészdandár hódmezővásárhelyi Zrínyi Miklós laktanyájában történik majd.
Magyarország kormánya a Modern Városok Programban 2017. május 26-án -Orbán Viktor hódmezővásárhelyi látogatásának egyik programpontjaként - együttműködési megállapodást kötött Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzatával a város további fejlődése és megújulása érdekében. A megállapodásban foglaltak végrehajtásával összefüggő feladatokról az 1840/2017. (XI. 10.) kormányhatározat rendelkezik.
Az iskoláról az elmúlt években többször írtunk a Vásárhelyi Hírekben. A honvédelmi szakközépiskola kialakítását az Ady Endre utca végén, a volt Démász telephelyén tervezik. Nagyon jó helyen található, a városközponttól sincs messze, a laktanyához kimondottan közel van, és a közlekedés is jól megoldott. Az 1,5 ha-os terület a honvédelmi tárca szerint is minden szempontból megfelelő.
A kezdő lépések 2019 októberében voltak, amikor a Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározat alapján 180 millió forintot irányoztak elő a hódmezővásárhelyi honvéd középiskola és kollégium helyszínéül szolgáló Ady Endre úti ingatlan tulajdonjogának Magyar Állam részére történő megszerzéséhez. (A használatba vétel várhatan csak 2024-ben lesz.)
A honvéd középiskolákban és kollégiumokban a jelenleg hatályos szakképzési és köznevelési törvénynek megfelelve, a diákok emeltszintű honvédelmi nevelése, oktatása bentlakásos rendszer keretein belül, egyedi program szerint zajlik. A diákok nem részesülnek katonai kiképzésben, nincs katonai jogállásuk és nem kötelező számukra a katonai pályaválasztás sem. A középiskolai tanulmányaik befejezését követően a kadétok számára is adott a lehetőség, hogy civil felsőoktatási intézményekbe felvételizzenek.
A 2022/2023-as tanévben, a hódmezővásárhelyi intézménybe már lehet jelentkezni Honvéd kadét ágazati szakképzésre (gépjármű mechatronikai technikus / infokommunikációs hálózatépítő és – üzemeltető technikus szakmairány), valamint Honvéd kadét közismereti képzésre (gimnázium, emelt óraszámú angol nyelvi képzés) is.
Az intézménybe a pályaválasztó nyolcadikos diákok az általános középiskolai felvételi eljárás keretén belül jelentkezhetnek. A felvételizők számára kötelező a központi írásbeli vizsga (magyar nyelv és matematika), emellett az intézmény szóbeli felvételit és fizikai alkalmassági felmérést is tart.