
Kishomok Hódmezővásárhely legdinamikusabban fejlődő városrésze, ezért is különösen jelentős a kétmilliárd forintot meghaladó beruházás, hangzott el augusztus 30-án, a Városházán tartott sajtótájékoztatón.
Fotó: VH
Almási István polgármester bejelentette, nettó 2 milliárd 275 millió forint összköltségű beruházás keretében átépítésre kerül a szennyvíztisztító telep, valamint megvalósul az Új-Kishomoki városrész csatornázása.
“A mai pályázati győzelemnek esősorban az Új-kishomoki ingatlantulajdonosok a nyertesei, hiszen házuk, otthonuk korszerűbbé válik” mondta a polgármester. A beruházás számadataira térve elmondta, településrészen lévő több mint 700 ingatlan közül csak az ivóvíz bekötéssel rendelkező 633 db ingatlan szennyvízcsatorna-bekötése támogatható a pályázat keretében. A nem támogatható ingatlanok bekötését azonban a pályázaton kívül valósítja meg az Önkormányzat. Az EU és hazai támogatás összesen: 94,05 százalékos, amelyhez as Önkormányzat 135 millió forint önerővel járul hozzá. A teljes összegből 623 és félmillió forint less a csatornázás és 1,4 milliárd a szennyvíztisztító telep felújítása, bővítése, mondta Almási István.
Mucsi László, a polgármesteri hivatal városfejlesztési és építéshatósági irodájának vezetője a sajtótájéoztatón arról beszélt, hogy a Hódmezővásárhelyen 1994-ben épült szennyvíztisztító-telep az elmúlt évek jogszabályváltozásai miatt már nem tudott minden határértéket teljesíteni, ezért válik szükségessé korszerűsítése. Azt is elmondta, átépítésre kerül a 15 000 m3/d kapacitású szennyvíztisztító telep ciklikus eleveniszapos technológiával, szimultán denitrifikációval és biológiai foszforeltávolítással, a meglévő műtárgyak felhasználásával és új műtárgyak építésével. Az Új-kishomoki városrészen a csatornázással 12 ezer folyóméter gerincvezeték épül meg. Elhangzott, a beruházás gravitációs technológiával valósul meg, de a domborzati viszonyok miatt 192 ingatlan esetében szivattyúzásos technológiát kell alkalmazni. A támogatói szerződés aláírása és a közbeszerzési eljárások lefolytatása után 2014 elején kezdődnek a munkálatok és körülbelül egy évig tartanak.
A Vásárhelyi Hírek az utak helyre állításával kapcsolatban kérdezett, mivel a városrészre jellemző nagyrészt szűk utcákban sorra kerülő csatornázás sok helyen a teljes burkolat megbontásával jár majd. Mucsi László elmondta, az úttestek eredeti állapotának visszaállítására nem lehet felhasználni az elnyert támogatást, ezért arra keresik a pályázati forrásokat.