
Továbbra is fennáll a fürdőzés felfüggesztése Mártélynál, a holt–tiszai szabadstrandon.A kékmoszatok (cianobaktériumok) által termelt méreganyagok veszélyesek lehetnek az emberekre, de akár halált is okozhatnak a háziállatok, főleg a kutyák esetében, ezért nem ajánlatos beleengedni a vízbe a holtághoz sétára kivitt kutyát.
Mint arról írtunk, a mártélyi holt-tiszai szabadstrand üzemeltetője, a Hódmezővásárhelyi Működtető és Szolgáltató Nonprofit Zrt. június 27-én tett bejelentést, hogy ismeretlen eredetű szennyeződést tapasztalt a természetes fürdőhelyen. A Holt-Tisza vízterében kékes-zöldes elszíneződés látható.
Tekintettel a rendkívüli eseményre, a CSMKH Hódmezővásárhelyi Járási Hivatal Hatósági Népegészségügyi Osztálya - megelőzéses intézkedésként - június 27-étől átmenetileg felfüggesztette a természetes fürdőhely üzemeltetését.
Megelőző intézkedésként a fürdési tilalom fennáll mindaddig, míg a laboratóriumi vizsgálatok nem igazolják, hogy a víz nem veszélyezteti a fürdőzők egészségét és megfelel a természetes fürdőhelyek kijelöléséről és üzemeltetéséről szóló kormányrendelet előírásainak.
A helyszíni szemléken vízmintavételezésre is sor került. A vizsgálatokat bakteriológiai és kémiai paraméterekre végezték a CSMKH Népegészségügyi és Élelmiszerlánc-biztonsági Főosztály akkreditált laboratóriumában. Az elvégzett vizsgálatok alapján a víz minősége kémiai szempontból megfelelő, nehéz fémek mennyisége minden esetben határérték alatti.
Az eredmény cianobaktériumok, vagyis kékalgák túlszaporodását igazolja. A holtágban azonosítható kékalgák túlszaporodása szélsőséges körülmények megjelenésére utal, amely lehet pl. növényi tápanyagok hiánya, vagy magasabb vízhőmérséklet. A kékalgáknak potenciálisan egészségkárosító hatása lehet vízi, szárazföldi élőlényekre és az emberi szervezetekre.
Június 28-án délben az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság a III. fokú vízminőségi kárelhárítási készültséget rendelt el.
A CSMKH Népegészségügyi és Élelmiszerlánc-biztonsági Főosztálytól megtudtuk, hogy a Hódmezővásárhelyi Működtető és Szolgáltató Nonprofit Zrt. megrendelésére idén június 5-én éppen a Mártélyi strandnál vettek mintát. Ennek eredménye alapján az Escherichia Coli baktériumból viszonylag magas értéket mértek, ami egyébként az elmúlt évekhez hasonló eredményt mutat .
Mint ismeretes, az általában az ételmérgezéssel összefüggésbe hozott E.coli baktérium szennyezett folyóvizekben is előfordulhat. Már egy kevés fertőzött víz lenyelésével is össze lehet szedni a baktériumot. A fertőzés hányást és hasmenést okoz. A szakértők a mellúszást javasolják, mert ezzel minimálisra csökkenthető a szájba kerülő víz mennyisége. Azonban - ahogy olvasható - a mostani strandzárlatnak nem ez az oka.