MozaikÍgy írunk mi!

2015. szeptember 4., péntek
 
Így írunk mi!

Karinthy híres stílusparódiája címének „átragozása” azt is jelképezi, hogy nem tréfálnak a hazai nyelvészek, ugyanis seregnyi változást kell megemészteni. Igaz, adnak rá időt.

 

 

 

 

 

Sokévi várakozás után szeptember 3-án mutatták be A magyar helyesírás szabályai 12. kiadását a Magyar Tudományos Akadémián (MTA). Alapvető változtatások nélküli, könnyebben használható, bizonyos mértékig rugalmasabb szabályzatot adni a használók kezébe - ez volt a célja az MTA Nyelv- és Irodalomtudományok Osztályához tartozó Magyar Nyelvi Osztályközi Állandó Bizottságnak az új szabályzat elkészítésével.

 

Prószéky Gábor a bizottság elnöke a hivatalos bemutatón elmondta, a rendszerszintű változások száma minimális, az új szabályok pedig sokkal megengedőbbek a korábbiaknál. A diákoknak jó hír, hogy az érettségi vizsgadolgozatokban a 2016/2017-es tanév tavaszi vizsgaidőszakáig a 11. és a 12. kiadás szerinti helyesírást is el kell fogadni az Oktatási Hivatal tájékoztatása szerint.


Sipos Imre köznevelésért felelős helyettes államtitkár elmondta,  a szabályzatból készül egy változások gyűjteménye, melyet online formában eljuttatnak a pedagógusoknak minden köznevelési intézménybe. Sipos Imre kitért arra is, hogy a változások áttekintéséhez, az újdonságok elsajátításához szükség van felkészülési időre, melyet természetesen megkapnak a pedagógusok. Sőt: a magyar nyelv- és irodalomtanárok számára – igény esetén – a szaktanácsadói rendszeren keresztül segítséget is nyújtanak.

A tankönyvek helyesírása kapcsán kifejtette: az új tankönyveket egyelőre nem szükséges átdolgozni, de a továbbiakban készülők az új helyesírásnak megfelelően fognak megjelenni. A diákoknak fontos információt is megosztott a hallgatósággal Sipos Imre, ugyanis: az érettségiző kétéves türelmi időt kapnak, így csak a 2017. évi május-júniusi vizsgaidőszakban fognak először az új helyesírási szabályzat szerint értékelni a pedagógusok. A középfokú iskolákba történő felvételik esetében 2018. januártól él az új szabályzat.

Annak ellenére, hogy a 12. kiadás változásai alapvetően nem befolyásolják a Nemzeti alaptantervben és a kiadott kerettantervekben, vizsgakövetelményekben rögzített tartalmakat, ezeket részleteiben az új szabályzatban megfogalmazott elvek szerint indokolt tanítani már 2015. szeptember 1-jétől kezdve. A 12. kiadás változásait csak fokozatosan szabad és lehet számon kérni a szabályok alkalmazása és az egyes szavak, szókapcsolatok írása szintjén egyaránt.


Az iskolák számára készítenek egy olyan változatot, amely segít a fiataloknak a bonyolultabb szabályok megértésében.

A 12. kiadás szeptember 4-től lesz elérhető az interneten azok számára, akik megveszik a szabályzatot – ők két évig ingyen használhatják a netes változatot, utána évi 600 forintért vehetik igénybe a szolgáltatást. Emellett készül egy mobilapplikáció is, melyet csak egyszer kell megvenni.



A magyar helyesírás szabályainak 12. kiadását jellemző változások, illetve változtatások a következőképpen csoportosíthatók:
1. a fogalmazás pontosítása, javítása
2. a „sok, kevés” megjelölés helyett listák adása
3. egyes részek didaktikai szempontú átszerkesztése
4. szabálypont vagy szabálypontrész kihagyása – kimaradt például az asszonynevek írásáról szóló rész (AkH.11 159.), mivel az asszonynevek típusairól nem a helyesírási szabályzatok rendelkeznek, illetve a postai címzésre vonatkozó szabálypont is (AkH.11 298.), mivel a címzést a posta írja elő.
5. bizonyos szabályok enyhítése, azaz a korábban szabályozott kérdések alternatívvá tétele – a 12. kiadás a 11. kiadásnál rugalmasabban ítéli meg a helyesírás több vitatott kérdését. Így például az ingadozó kiejtésű h végű szavak -val/-vel és -vá/-vé ragos alakjait kétféleképpen lehet írni (méhvel és méhhel), nem kötelező az elseje, elsején stb. szóalakok számjegyes írásakor a j-t kiírni, továbbá megengedőbb például a szabályzat a 6 szótagnál hosszabb többszörös szóösszetételek kötőjelezésével és a bizottságok, rendezvények nevének írásával kapcsolatban is.
6. a szabálypontok bővítése, kiegészítése, új szabálypontok beiktatása – például új a 217. pont d) része, amely arról rendelkezik, hogy ha az idegen írásmód szerint írt közszó végén hangérték nélküli (úgynevezett néma) betű van, vagy ha az utolsó kiejtett hangot betűknek bonyolult, írásrendszerünkben szokatlan együttese jelöli, akkor az összetételi utótagot mindig kötőjellel kapcsoljuk az előtaghoz, például: couchette-rendelés, lime-likőr, ragtime-koncert. Teljesen új a két kötőjel használatáról, illetve a tárgynevekről szóló rész is.



A helyesírás hagyományos rendszerét érintő változások a következők:
– a tulajdonnevek toldalékolása: a magyar tulajdonneveket immár nem szükséges egyszerűsíteni, tehát: Bernadett-tel, Ivett-tel, Mariann-nal; Bükk-kel.
– a „képzőszerű utótag” kategóriájába sorolt elemeket (pl. -féle, -fajta, -szerű) szabályos utótagoknak tartjuk, és az ilyeneket tartalmazó alakulatokat összetett szavaknak tekintjük, tehát: észszerű, gipszszerű, viaszszerű.
Bizonyos esetekben különféle okokból sor került egyes szavak írásának megváltoztatására. Néhány jellemző ok:
– a szó ejtésének megváltozása (például: árboc > árbóc, bedekker > bédekker, biennale > biennálé, bura > búra, immúnis > immunis, reverzíbilis > reverzibilis, rühvel > rühvel v. rühhel, samanizmus > sámánizmus, sarlatanizmus > sarlatánizmus, satanizmus > sátánizmus)
– az egybeírást a jelentésváltozás indokolja (például: nagyra törő > nagyratörő [’nagyravágyó’], tenyérbe mászó > tenyérbemászó [’pimasz, ellenszenves’])
– a szaknyelvben másként írják a szót (például: első fokú ítélet > elsőfokú ítélet, fekete doboz > feketedoboz [pl. repülőgépen], házinyúl > házi nyúl, paraolimpia > paralimpia, szabad vers > szabadvers, vegyes úszás > vegyesúszás [sportág])
– a szó írása ellentmond a (korábban már rögzített) szabályoknak (például: élethalálharc > élet-halál harc, napéjegyenlőség > nap-éj egyenlőség, örökkön-örökké > örökkön örökké, sete-suta > setesuta, szaltó mortále > salto mortale)
– a szabály megváltozása (például: május 1-jén > május 1-jén v. 1-én; 3:0-s győzelem > 3:0-s v. 3-0-s győzelem)
– idegen nyelvekből átvett szavak esetében olykor a magyaros vagy az idegen és a magyaros írásmód is elfogadható (például: metropolis > metropolisz, e-mail > e-mail v. ímél, pacemaker > pacemaker v. pészméker, spray > spray v. spré v. szpré).

 
 
Forrás: MTA
VH - Selmeczi Gabriella
 

Olvassa el ezt is!

Itt az új 50 forintos

Itt az új 50 forintos

Ez év őszén kétmillió példányban kerülnek forgalomba ezek az érmék. Csak az egyik oldala változik. A technikai paramétereiben sincs változás.
Új neve lett a vásárhelyi tagozatnak is

Új neve lett a vásárhelyi tagozatnak is

A rektor szerint az új név nagyságot, modernséget fejez ki. Ahogy a világvárosokat, úgy a főiskolát is egy élő, nyüzsgő, folyamatosan növekvő közösség jellemzi.
Jogerős ítélet született

Jogerős ítélet született

A Volánbusznak járó több tízmillió forintos támogatást, az ez után járó késedelmi kamatokat, valamint perköltséget ítélte meg a bíróság. Van még további nyitott kérdés.
2025-ös munkaszüneti és ünnepnapok

2025-ös munkaszüneti és ünnepnapok

2025-ben 5 hosszú hétvége lesz, de idén nem lesz hatnapos hosszú hétvége. 2025-ben is három  szombati munkanap lesz.
 

És ezt már olvasta?

Családi események Hódmezővásárhelyen 2025
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025 2025. 2. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
Győzelemmel kezdték az alapszakasz második „félidejét”.
Győzelemmel kezdték az alapszakasz második „félidejét”. A két csapat a bajnokság legelső fordulójában találkozott egymással. Most nem mindennapi csatát nyert meg a Kosársuli.
 
Szelektív hulladékgyűjtés Vásárhelyen 2025-ben
Szelektív hulladékgyűjtés Vásárhelyen 2025-ben

I. félév. A heti kukaürítés nem változott, idén is a hónap utolsó hetében van a szelektív hulladékszállítás.

 

 
Egyszer volt, ma is van - karácsonyi szokáseredet hazánkban
 Egyszer volt, ma is van - karácsonyi szokáseredet hazánkban A karácsony a keresztény egyház egyik legnagyobb ünnepe. De vajon honnan ered mindez? Mióta szokás a faállítás, mi került régen és mi kerül ma az a karácsonyi asztalra?
 
Osztrák bajtársak adománya
Osztrák bajtársak adománya Két hódmezővásárhelyi katona a KFOR nemzetközi békefenntartó misszió magyar kontingens tagjaként Koszovóban súlyos sérülést szenvedett.
 
Kikapott a Vásárhelyi Kosársuli Nagykőrösön
Kikapott a Vásárhelyi Kosársuli Nagykőrösön A vásárhelyi csapat visszacsúszott a 9. helyre a tabellán, a bajnokság első felét, egyben 2024-et 4 győzelemmel és 7 vereséggel zárta.
 
Itt a korcsolyaszezon
Itt a korcsolyaszezon December 20-án, pénteken 14:00 órától a Pörgős Pengék jégkorong csapat bemutatójával indul a korcsolya szezon Vásárhelyen.