A Földművelésügyi Minisztérium (FM) országos kampányt indít a parlagfű elleni védekezés fontosságáról több szervezet közreműködésével.
Képünkön összehasonlításként egy szemüvegtok és egy parlagfű tő 2016. április 27-én. (Fotó: PME)
Az FM csütörtöki közleményében azt írta: a tárca mellett részt vesz a kampányban a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara, a Magyar Gyógyszerészi Kamara és az Országos Polgárőr Szövetség.
A parlagfű elleni állami szerepvállalás fő iránya a prevenció, ezért a hatósági munka támogatása mellett nagyon fontos a megelőzést segítő kommunikáció, az együttműködés az érintett társadalmi szervezetekkel - írták.
Évek óta ezek egyike a - legnagyobb jelzőrendszert és azonnali intézkedést ösztönző, igen aktív - Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület (PME).
Dr. Juhászné Halász Judit a Vásárhelyi Híreknek elmondta, a PME az idén tavasszal az Allergia-Parlagfű Kerekasztalnak három fő pontból álló javaslatot nyújtott be.
A szervezet elnöke, illetve a PME szerint, az igazán hatékony elhárítás elérése érdekében számon kérhető, felelős állami vezetőt kell kinevezni.
Továbbá, az illetékes állami szerveknek intézkedéseket kell hozniuk a parlagfűvel fertőzött mezőgazdasági területek időben történő felderítésére és a felderített területeken a parlagfű-mentesítés időben történő elvégzésének kikényszerítésére, hogy megelőzhető legyen a nagyarányú pollenkibocsátás.
Az is az egyik fő szempont, hogy a parlagfű elleni állami propagandának és szakmai támogatásnak elsősorban a mezőgazdasági termelők felé kell irányulnia. A parlagfű-mentesítés támogatásával, a bírságok mértékének növelésével el kell érni, hogy anyagilag ne érje meg a földeken a parlagfűt eltűrni.
Vásárhelyi Hírek birtokában lévő, a Kormányhivatal által tavaly késő őszig összesített lista alapján Csongrád Megyében 46 bejelentés volt, amely 38 és fél hektár fertőzött területet takart. Ebből a hatóság 43 esetben (összesen 30 és fél hektár területre vonatkozólag) felszólította a tulajdonost, hogy mentesítsen.
Azt a laikus is rögtön érzi, hogy ennél jóval nagyobb volt a parlagfüves terület, amely lehetett nagyobb megművelt, vagy éppen művelés alól kivont terület, illetve kisebb területek, földutak, árkok mentén.
A földművelésügyi tárca csütörtöki közleménye szerint az idei évre parlagfű elleni védekezésre 46,1 millió forint áll rendelkezésére. Az máris tudható, hogy ezt a pénzt mire lehet költeni. Például a megyei kormányhivatalok aerobiológiai hálózat fejlesztésére 6, 1 milliót, közérdekű védekezésre 14 és fél milliót, az Országos Rendőr-főkapitányság helikopteres felderítésre 17 és félmilliót, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Információs Rendszer és Bejelentő Rendszer működtetésére és fejlesztésére 4-4 milliót költhet.
Kétségtelen, hogy a hatékony jelző,- és bejelentő rendszerre szükség van. Ezt jó mutatja, hogy a Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület által több éve kialakított - és nagyon hatékony -országos online és telefonos rendszerére 2015. július 1. és október 30. között 1300-at meghaladó bejelentés érkezett, amely nyomán intézkedést kértek.