
Idén három díjazott kapja a Bessenyei Ferencről elnevezett másfél millióval járó díjat. Közülük kettőnek nincs semmilyen vásárhelyi kötődése.
A díj alapítása óta 2018-ban az a különleges helyzet állt elő, hogy nem sikerült a helyi művészeti élet sem jeles művelőjét, sem csoportját javasolni. A további változás, hogy tavaly óta jelentősen megemelt – nettó egymillió ötszázezer forint – jár a plakett mellé.
Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata 2008-ban alapította meg a Bessenyei Ferenc Művészeti Díjat. Az elismerést minden évben a magyar kultúra napjához kapcsolódóan adják át. A kétszeres Kossuth-díjas, Érdemes és Kiváló Művészről, Hódmezővásárhely Díszpolgáráról elnevezett díj évente egy alkalommal, az amatőr és hivatásos színjátszás, népdal, magyar nóta, instrumentális zene, kórus, néptánc, vers, és prózamondás kategóriákban, 1 személy és 1 csoport részére adományozható.
A Hódmezővásárhely város bevételéből finanszírozott pénzjutalommal járó díjat a színész özvegye B. Élthes Eszter javaslatára 2012-ben kiterjesztették országossá, vagyis attól kezdve a szűkebb pátria mellett, a hazai művészeti élet kiemelkedő művelőit is lehet javasolni.
A felhívás szerint a díjat olyanok kaphatják, akik a magyar kultúra fejlesztésében és terjesztésében, a magyar nyelv ápolásában, a magyar nemzet és nyelv fennmaradásáért folytatott munkában kimagasló teljesítményt nyújtanak vagy nyújtottak, ily módon Bessenyei Ferenc szellemiségének megfelelően tevékenykedtek, az ő munkáját folytatják. Az elismerést - a város pecsétjével ellátott oklevelet és a Bessenyei Ferenc portréját ábrázoló plakettet, amellyel idén már nettó 1 millió 500 ezer forintos pénzjutalommal is jár - B. Élthes Eszter, a színészfejedelem özvegye adja át.
Az idei díjazott, Huszti Péter Kossuth-díjas, Kíváló művész, a Nemzet Színésze és Piros Ildikó Kossuth- és Jászai Mari-díjas, Érdemes művész.
A csoport kategóriában viszont vásárhelyi kötődésű a díjazott: a Bessenyei Színkör és Gyerekeszínkör.
A díjak – műsorral egybekötött - ünnepélyes átadása február 10-én 17 órakor lesz.
Az eddigi díjazottak:
Első alkalommal 2009-ben Kónya Krisztina operaénekes kapta, majd 2010-ben Hegedűs Endre zongoraművész és a Kankalin Néptáncegyüttes,2011-ben Zoltán Péter klarinétművész és a Városi Fúvószenekar, 2012-ben Bitskey Tibor színész és a hódmezővásárhelyi Fandante Kórus, 2013-ban Jordán Tamás színművész, valamint a Magyar Honvédség 5. Bocskai István Lövészdandár Hódmezővásárhelyi Helyőrségi Zenekara, 2014-ben Steiner Béla zenepedagógus, zeneszerző, karnagy, valamint Széles Anna erdélyi származású magyar színésznő , 2015-ben Fogarassy Judit táncművész és Mihályi Győző színművész, 2016-ban Vágó János a Hódmezővásárhelyi Városi Fúvószenekar művészeti vezetője, karnagya a Péczely Attila Alapfokú Művészetoktatási intézmény igazgatója és Kovács István színművész, 2017-ben Kovács Zsuzsa színésznő és Borsos Annamária zongora művésztanár vehette át az ötszázezer forinttal járó elismerést. 2018-ban Balázs Péter színész, rendező, színigazgató kapta a díjat már másfélmillóra emelt összeggel.