
A magyarországi közvéleményt is megrázta a hír, hogy tizenöt koszovói albán a magyar-szerb határ illegális átlépése közben a Tiszába fulladt 2009 októberében. A halálukért felelős embercsempészeket június 17-én ítélték el.
Összesen 66 év börtönre ítéltek június 17-én pénteken Koszovóban hét embercsempészt, akiknek az ügyfelei közül tizenöt albán a magyar-szerb határ illegális átlépése közben a Tiszába fulladt 2009 októberében.
A szerencsétlenség miatt indított nyomozás eredményeként találták meg a csoportot, amelynek tagjait szervezett bűnözésért és embercsempészetért vonták felelősségre. A bírói testület egy koszovói albán bíróból és az EULEX (az EU koszovói igazságszolgáltatási és rendőri missziója) által kirendelt bírókból állt. A vádlottakra 450 ezer euró pénzbüntetést is kiróttak.
A perben nyolc vádlott szerepelt, valamennyien koszovói albánok. Egyet felmentettek közülük, a hét elítélt közül egy 19, egy 17, kettő nyolc, a többiek pedig hét, öt és két év börtönbüntetést kaptak. Az utóbbi büntetés végrehajtását három év próbaidőre felfüggesztették.
A tragédia és a nyomozás története
A sikertelen illegális határátkelésre és a 15 ember tragédiájára akkor derült fény, amikor Agron Rama a magyarországi hatóságokhoz fordult segítségért, menedékjogot kérve. Elmondta, hogy feleségével, kislányával és kisfiával szállt csónakra legalább 14 másik koszovói albánnal együtt, a pontos számot nem tudta megmondani. Amikor a csónak felborult, Ramának csak gyermekeit sikerült kimentenie a vízből, felesége sorsáról nem tudott. A magyarországi hatóságok október 15-én értesültek a megmenekült férfitól a történtekről, és azonnal megkezdték a kutatást az áldozatok után.
2009. október 22-én a magyar honvédség búvárjai a Tisza magyar oldalán egy férfi holttestét húzták ki a vízből. Négy nappal korábban Martonosnál a Tiszából két nő holtteste került elő. A két nő egyikéről bebizonyosodott, hogy a két gyermekével megmenekült férfi felesége. A magyar honvédség búvárjai több mint egy hétig kutattak az áldozatok után.
2009. október 24-én a koszovói rendőrségen feladta magát az illegális határátkelők útjának koszovói szervezője. A férfi átadta a rendőrségen a pénzt, amit az áldozatok előlegként fizettek ki neki. A nyomozás során kiderült, hogy minden családnak 6 ezer és 8 ezer eurót kellett fizetnie a szervezőknek. A nyomozás egyik szála azok ellen a személyek ellen irányult, akik más országokban vettek részt a szervezésben. Az EULEX megbízott ügyésze október végén két koszovói rendőrrel több napra Magyarországra utazott, ahol újabb információkat gyűjtött az üggyel kapcsolatban
Az osztrák rendőrség október 28-án elfogott egy koszovói albán fiatalembert, akiről kiderült, hogy szintén a szóban forgó csoporttal indult útnak Koszovóról. Ezzel már 4-re emelkedett a tragédia esetleges túlélőinek száma.
Nagybecskereken a rendőrség letartóztatott 4 taxisofőrt, akiket azzal gyanúsítottak, hogy ők fuvarozták Szabadkára a 19 koszovói albánt. Belgrádi sajtóértesülések szerint annak a bűnbandának is köze volt az ügyhöz, amelynek öt tagját november 10-én Szabadkán tartóztatták le a belgrádi és a szabadkai rendőrség munkatársai. Az öt személyt többek között embercsempészettel is gyanúsították.
Hosszas és több ország rendőrségi szakembereinek összehangolt munkája eredményeként, 2011. februárban vette őrizetbe a szerb rendőrség az embercsempészettel és emberkereskedelemmel gyanúsítható szerbiai bűnszövetkezet hét tagját, akik feltehetően azért is felelősek, hogy 2009 októberében koszovói albánok fulladtak a Tiszába. A szerb rendőrök elfogták a csoport vezetőjét, valamint négy másik szabadkai illetőségű és további két, a dél-szerbiai Bujanovacból származó tagját.
Az elfogott szabadkaiak között említettek egy férfit, kinek neve magyarosan hangzott, s akit a Tanjug szerb hírügynökség jelentésében "Atila Siposként" azonosított.
A csoportot gyanúsították többek között azzal, hogy 2009 októberében 18 illegális koszovói albán bevándorlót próbált meg átjuttatni a Tiszán magyar területre, ám közülük 15-en, köztük gyerekek belefulladtak a folyóba. A jelentések szerint az illegális bevándorlók bárkája a Tisza magyarországi szakaszán borult el.
Mint a nyomozás kiderítette, a szerbiai bűnszövetkezet havonta több tucat embert csempészett át Magyarországra. Az illegális bevándorlókat előbb Koszovóból Dél-Szerbiába, majd onnan az észak-vajdasági Szabadkára juttatták el. Itt egy ideig rejtegették őket, majd alkalmas pillanatban a Tiszán, illetve a horgosi, a magyar oldalon röszkei és a kelebiai, a magyar oldalon tompai határátkelőn keresztül szállították Magyarországra.
A Tisza fedőnevű rendőrségi akcióban végrehajtott őrizetbevételeket több mint egy évig tartó nyomozás előzte meg, amelynek során a magyar és az osztrák rendőrségtől kapott adatokat is felhasználták.
A koszovói szál felgönygyölítésével és az ítélettel az ügy egy része oldódott meg.