
A város egy év alatt ezzel mintegy 72 millió forintot takarít meg. Lecserélik a hagyományos, higanygőzös lámpatesteket is LED technológiát használó fényforrásra, amellyel az éves költség negyedét spórolják meg.
A hódmezővásárhelyi önkormányzat áprilistól teljesen elszakadt a területileg illetékes egyetemes villamosenergia-szolgáltatótól, az EDF-Démász Zrt.-től, és a szabad piacról szerzi be az energiát. A város egy év alatt ezzel mintegy 72 millió forintot takarít meg – tájékoztatta Göbl Vilmos, az önkormányzat sajtóreferense az MTI-t.
A területileg illetékes egyetemes villamosenergia-szolgáltató helyett az alföldi város a szabad piaci energia-beszerzés mellett döntött, s egy közbeszerzési eljárás után az MVM Partner Energiakereskedelmi Zrt.-vel kötött szerződést.
Hódmezővásárhely intézményei és gazdasági társaságai az elmúlt időszakban fokozatosan hagyták el az egyetemes szolgáltatót: a korábbi években több önkormányzati tulajdonú gazdasági társaság már a szabad piacról vásárolt, 2010 augusztusától a teljes intézményrendszert, az Erzsébet Kórházat, a Hódmezővásárhelyi Többcélú Kistérségi Társulás intézményeit, valamint a város közvilágítását is az MVM látja el. Utolsóként, április elsejével pedig a Hódmezővásárhelyi Vagyonkezelő és Szolgáltató Zrt. is a szabad piaci szolgáltatóhoz lépett át.
A város éves villamosenergia-felhasználása meghaladja a 12 millió kilowattórát, amelynek költségein mintegy 72 millió forintot takarít meg az önkormányzat azzal, hogy az egyetemes szolgáltató helyett a szabad piacról szerzi be az áramot. Így várhatóan idén 284 millió forintot fordít erre a célra idén.
A energiaköltségek csökkentése mellett az önkormányzat törekszik az energiafelhasználás racionalizálására is. Egy nyertes KEOP-pályázat segítségével még az idén a város teljes területén korszerűsítik a közvilágítást, A 750 millió forintos összköltségű, 375 millió forintos pályázati támogatás segítségével megvalósuló beruházás eredményeként több mint 6800 hagyományos, higanygőzös lámpatestet cserélnek LED technológiát használó fényforrásra, amely éves szinten várhatóan a közvilágításra fordított 2 millió kWh több mint egy negyedét, közel 565 ezer kWh megtakarítást eredményez
Egy uniós támogatással futó programban, a 2,25 millió eurós költségvetésű GovernEE projektben, 4 közép-európai önkormányzat, egy tartományi központ és két kutatóközpont együttműködésével keres az unió bármely országában alkalmazható megoldásokat a középületek és a műemléki védettségű épületek energiahatékonysági korszerűsítésére.