A tesztidőszak után a termálvízben fürdő betegek fájdalma, ízületi duzzanata és nyomásérzékenysége jelentősen csökkent, míg a felmelegített színezett és szagosított csapvízben fürdőké nem.
Napjainkban rohamosan terjednek a csont-, és ízületi betegségek, a térdízületi porckopás például 330 millió embert érint a világon. A mozgásszervi betegségek kezelési költsége az egyik legdrágább, a szív- és érrendszeri betegségek költségéhez közelít. A termálvizek fontos szerepet játszanak a mozgásszervi betegségek gyógyításában, bár ma sem tudjuk, mitől hatásosak.
A Csont és Ízület Évtizedeit az ENSZ Egészségügyi Világszervezete indította el 2000-ben. Az Évtized Magyarországon alapítványi formában működik, melynek alapítója Dúl Katalin, krónikus sokízületi gyulladásban szenvedő beteg. „Az Évtized legfőbb előnye az, hogy szinte minden szakmai, tudományos és betegszervezetet egyesít: a hazai hálózatnak 16 tagegyesülete van, köztük például orvosi rehabilitációs, reumatológiai, ortopéd társaságok és betegegyesületek” – foglalta össze az alapító.
A kezdeményezés október 12-ét jelölte ki az ízületi betegek és betegségek világnapjának. Bálint Géza reumatológus professzor kiemelte, különösen fontos a figyelem felhívása, hiszen napjainkban egyre jobban elterjedtek az ilyen jellegű betegségek. „A térdízületi porckopás például 330 millió embert érint. Az ízületi betegségek okozzák a legtöbb fogyatékosságot a világon a mentális betegségeket követően. Ezen felül költségük a szív- és érrendszeri betegségekéhez közelít. Továbbá ezek a betegségek képezik az 5. leggyakoribb halálokot” – foglalta össze a számokat a reumatológus professzor. Bálint Géza a bakteriális ízületi gyulladások magas halálozását, valamint az ízületi betegségek fizikai tevékenységet befolyásoló hatását emelte ki. „Ezeknek a betegségeknek megvannak a külső stigmái, nyomasztó terhet jelentenek az érintettnek. Emellett jelentősen csökkentik az aktivitást, állandó fájdalommal járhatnak” – hangsúlyozta a professzor.
A szakértő szerint napi fél órás izzasztó mozgással és megfelelő táplálkozással, a dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás elkerülésével a legfontosabb betegségek, mint a szív- és érrendszeri betegségek, a II. típusú cukorbetegség, a vastagbélrák és a csontritkulás előfordulása és halálozása is 30%-al csökkenthető. Dúl Katalin, aki maga is sokízületi gyulladásban szenved, rámutatott: a fájdalom jelentősen korlátozza a mozgást és súlyosan megnehezíti a betegek mindennapjait.
A gyógyfürdők ugyanakkor még fontosabb szerepet tölthetnének be az ízületi betegségek kezelésében. A hazai létesítmények alkalmasak lennének egészségklubok létrehozására. Bálint kiemelte, ezekben a klubokban az adott város egészségtudatos polgárai gyűlhetnének egybe. Az állapotukhoz és korukhoz illő mozgásprogramok segítségével jelentősen javulhatna az emberek fizikai és egészségi állapota, amit megfelelő módszerekkel mérni is lehetne. A gyógyfürdőkre alapozott egészségprogramok az ízületi betegek rehabilitációja mellett a gyógy-idegenforgalmat is fellendíthetnék – emelte ki a professzor.
A termálvíz gyógyító hatásmechanizmusát a mai napig nem ismerjük, bár annak kutatása már 1980-ban megkezdődött Magyarországon. Bálint egy háromhetes vizsgálat eredményeiről számolt be: a tesztidőszak után a termálvízben fürdő betegek fájdalma, ízületi duzzanata és nyomásérzékenysége jelentősen csökkent, míg a felmelegített színezett és szagosított csapvízben fürdőké nem. A professzor hozzátette, a kormányzat sajnos nem támogatja az ehhez hasonló kezdeményezéseket, és a fürdők sem szponzorálják a gyógyvizek hatásának kutatását. Ennek dacára Magyarország ebben a kutatásban ma is az élen jár. „A kénes vizek segítenek a pikkelysömör kezelésében, ugyanakkor a magas ásványi anyag tartalmú vizek ártanak a porckorongsérves betegeknek. A hőfok sokat számít, például a túl meleg, 34C°-nál melegebb víz fellobbantja a gyulladást” – hangsúlyozta a vendég. Hozzátette, sajnos a legtöbb helyen nem írják ki a víz hőmérsékletét, és a betegek sem tartják be az előírásokat.
Magyarországon a Csont és Ízület Évtizede jelmondata, mi szerint „Mozogjunk minél többet!” – fürdőinkben is megvalósítható.