1974. június 3-án, 40 évvel ezelőtt hunyt el Galyasi Miklós hódmezővásárhelyi költő, művészettörténész, múzeumigazgató. Az 1956-os forradalmat követő megtorlás meghurcoltja emlékére június 3-án, kedden 17 órától rendeznek estet az Emlékpontban.
Galyasi Miklóssal az Emlékpont internetes folyóirata, az Emlékeztető külön számban foglalkozott születésének 110. évfordulóján. Az online lap bevezetője így foglalja össze életútját: 1903-ban született Hódmezővásárhelyen, Reisinger Miklós néven. Szülei pékséget működtettek 1944-ig. Ő műszerész-segédi és sütőmesteri képesítést, valamint jog- és államtudományi diplomát szerzett. Valószínűleg nagybátyja, az ország határain kívül is közismert műgyűjtő és mecénás, Nemes Marcell hatására kezdett már fiatal korában a művészetek iránt érdeklődni. Párizsi tanulmányútjáról hazatérve a hódmezővásárhelyi kulturális-művészeti élet egyik kulcsfigurájává vált. Egyik alapítója a Tornyai Társaságnak, 1946 és 1956 között pedig a helyi múzeum igazgatója volt (mely javaslatára vette föl Tornyai János nevét.) Valóban igazi polihisztor volt, nem csak a képzőművészeti kérdésekhez tudott – érdemben – hozzá szólni, hanem értett a technikához, a biológiához, kiváló fotós is volt – a sort hosszan lehetne sorolni. Az ötvenes években, a Rákosi-diktatúra kellős közepén múzeuma egy valóságos szellemi oázis volt – Bibó Istvánnal szólva a szabadság egy kis köre. Az 1958-as koncepciós perében ezt is bűnéül hozták fel ellene.
Mivel úgynevezett ’56-os, „ellenforradalmár” múltú személy volt, évtizedekig nem lehetett még a nevét sem leírni. (Amikor elhunyt, az általa tíz évig vezetett múzeum akkori vezetése még a gyászlobogót sem merte kitenni…) Vincze Gábor, az Emlékpont történészének tavaly megjelent tanulmánya első alkalommal foglalkozik 1958-as perével, közölve a legfontosabb ezzel kapcsolatos iratokat is. Miután Galyasit 1963 áprilisában mentesítették a büntetőítéletéhez fűződő joghátrányok alól (összesen egy év, négy hónap és huszonhárom napot töltött börtönben), nem is gondolta, hogy a kádári állambiztonság „különösen veszélyes” személynek tartván több ügynököt is ráállított. Mészáros Tamás történész a szabadulása utáni állambiztonsági megfigyelésével kapcsolatban tárt fel ügynökjelentéseket az Emlékeztető folyóiratban.
"Hódmezőmagyarország" utolsó polihisztorának tiszteletére rendezett, június 3-án 17 órakor kezdődő esten köszöntőt mond Árva László, az Emlékpont szakmai főtanácsadója. Galyasi Miklós 1956 utáni kálváriájáról Vincze Gábor történész tart előadást; alakját egykori "múzeumi gyerökei", Dr. Balogh Erzsébet orvos, Dr. Nikolin Klára orvos, Szenti Tibor író, néprajzkutató és Dr. Vincze Ferenc orvos, műfordító idézik meg Mészáros Tamás történész vezetésével. A rendezvényen Sári Krisztina és Makainé Vitális Mónika közreműködik.