
Hódmezővásárhelyen 462 első osztályost és 440 ötödik osztályost érint az állami iskolákban szeptembertől induló kötelező erkölcstan- és hittanóra.
Idén szeptembertől építik be az első és ötödik osztályosok órarendjébe, később felmenő rendszerben vezetik be a többi évfolyamon is.
Az ország valamennyi érintett tanulójának, így a Hódmezővásárhelyi Tankerülethez tartozó vásárhelyi általános iskolákban az elsőt és az ötödiket kezdő gyerekek szülei dönthetik el, hogy az erkölcstan- vagy hittanórákat választják.
Az eligazodást, a részletes tájékozódást kívánja segíteni az a fórum, amelyet a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik), az egyes iskolák és az egyházak közösen szerveznek Hódmezővásárhelyen, április 4-én a Bessenyei Ferenc Művelődési Központ II. emeleti termébe. A 17 órakor kezdődő fórumra az oktatási intézmények mellett eddig négy egyház: a Katolikus, a Református, az Evangélikus egyház, és a Hit Gyülekezete jelezte részvételét.
Az április 4-én a hódmezővásárhelyi tájékoztató fórumon arról is szó lesz, hogy - a köznevelési államtitkárság szerint - az iskolán kívül is megtarthatók lesznek - az érintett szülők beleegyezésével - az egyházak által szervezett erkölcstan- és hittanórák.
Balázs József a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ tanügyigazgatási referense a Vásárhelyi Híreknek elmondta, a jelenleg 902 érintett gyermek szüleit folyamatosan tájékoztatni kívánják a szeptemberben induló tanévben várhatókkal kapcsolatban. Ezt a célt szolgálja az április 4-i fórum is.
Mint ismeretes az alsósoknál az erkölcstant is a tanítók tanítják majd. Az ő munkájukban az erkölcsi, etikai témák megbeszélése, az ilyen élethelyzetek, problémák olvasmányokon, szituációs játékokon keresztül történő megoldása nem újdonság. Ennek ellenére - bár ez nem előírás - az ő számukra is indultak továbbképzések. Viszont a főszabály szerint az erkölcstan oktatásához a felső tagozaton – szeptembertől még csak az ötödikben - a tantárgynak megfelelő szakos tanári végzettség szükséges, mint minden tantárgy esetében. Megírtuk (cikkünk a lap alján) a 60 órás továbbképzés lehetősége átmeneti szabály, amire addig lesz szükség, amíg nincs az országban elegendő, megfelelő szakképzettségű tanár. Ilyenről egyébként már jelenleg is lehet beszélni, hiszen léteznek például etika szakos tanárok.
Kapcsolódó cikkünk: