
A rendszerváltás utáni első súlyos belpolitikai helyzetet, az 1990 októberi taxisblokád részleteit ismerhetik meg az érdeklődők, az április 4-én délután kezdődő beszélgetés során.
1990 október 26-án átlagosan 65 százalékkal felemelték az üzemanyagok árát. Például a szuperbenzin 59, a gázolaj 45 forint lett. Ezt sérelmezték a budapesti taxisok, akik órák alatt megbénították a főváros közlekedését. A tüntetők csak a mentőket, illetve az élelmiszert szállító gépkocsikat engedték közlekedni.
Hihetetlen szolidaritás kísérte az akciót, aminek eredményeként súlyos belpolitikai helyzet alakult ki. Október 27-én a magyar közutak teljes blokádjára ébredt az ország. A taxisok, fuvarozók - a hozzájuk csatlakozott polgári résztvevőkkel egyetemben - megbénították az egész ország közlekedését. Mintegy 600 helyen állítottak útzárat, ez összesen - a fővárossal együtt - 105 települést érintett.
A négy napig tartó blokád kapcsán Göncz Árpád köztársasági elnökként beszédet mondott a televízióban, a benzináremelés felfüggesztését javasolta a kormánynak, és ennek függvényében kérte a taxisokat a blokád abbahagyására.
A tiltakozó mozgalom október 28-án az Érdekegyeztető Tanács ülésén a munkavállalók, a munkaadók és a kormány közötti kompromisszumos megállapodással ért véget. Az estére megszületett megállapodás szerint október 29-én 24 órától 12 forinttal csökkentik a megemelt benzinárakat. A kormány képviselői a televízió nyilvánossága előtt megígérték, hogy a demonstrációban résztvevőket nem vonják felelősségre.
A megállapodás aláírása után Antall József miniszterelnök kórházi betegszobájában nyilatkozatot adott a televíziónak, az ún. "pizsamás interjúban" az országban kialakult helyzetet, a válságot megoldó kompromisszumot elemezte. Elismerte a kormány felelősségét abban a tekintetben, hogy a benzináremelés bejelentésével összefüggő előkészítő munkában hibákat követtek el.
Ezt a négy napot aprólékos gondossággal dolgozta fel Taxisblokád című kétkötetes könyvben Szekér Nóra és Riba András László, a Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Archívum munkatársai. Ők lesznek a vendégei az április 4-én 17 órától kezdődő beszélgetésnek az Emlékpont konferenciatermében. A korabeli filmfelvételekkel illusztrált beszélgetést Emlékpont történésze, Zeman Ferenc vezeti.