Temesváron tartott kétnapos konferenciával zárult a HURO/1001/213/2.1.2 – FEDERTO pályázati projekt, amelynek egyik fontos célkitűzése az volt, hogy erősítse a határon átnyúló együttműködést közös helyi és regionális kezdeményezések által.
Fotók: VH
A pályázatban a Szegedi Tudományegyetem hódmezővásárhelyi Mezőgazdasági Kara, a temesvári Bánát Agráregyetem, az Orosházi Gazdakör, továbbá az aradi és temesvári magyar gazdaegyesület vett részt.
„A projekt keretében négy megyében: Arad, Temes, Békés és Csongrád megyében fellehető helyi termékek, helyben készült élelmiszerek adatbázisát hoztuk létre, sőt több helyi receptet is összegyűjtöttünk, valamint a négy megyében rendezett fesztiválokat, rendezvényeket katalogizáltuk, ahol például ezeket a termékeket meg lehet kóstolni. Nem utolsósorban összeállítottuk a négy megyében elérhető vendéglátóhelyek és a falusi turizmus témájában érdekeltek, például panziók, szállásadók listáját, amelyre a helyi turizmust építeni lehet” mondta dr. Bodnár Károly, a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kar dékánja, a projekt vezetője.
A négy megye helyi turisztikai értékeinek adatbázisából katalógusok készültek magyar és román nyelven. Három katalógusból a termékekről, a vendéglátóhelyekről és a négy megye rendezvényeiről lehet tájékozódni.
Kocsik József, az Arad megyei magyar gazdák egyesületének elnöke szerint az egymással határos négy megye, a köztük lévő határ ellenére egységes turisztikai célokban kell hogy gondolkodjon. Hasonlóképpen vélekedik Horváth Levente Arad megyei kormánymegbízott, aki azt is kifejtette, hogy a most záruló projekt révén, nagyobb figyelmet kapnak Arad megye turisztikai potenciái.
A Temesváron tartott kétnapos konferencián a projekt partnereken kívül termelők, vállalkozók, civil szervezetek is részt vettek. Valamennyien egyetértettek abban, hogy a katalógusok, a projekt keretében szervezett üzletember-találkozók, konferenciák, az egyes megyék helyi termékeinek, és a falusi turizmusban érintettek bemutatkozási lehetőségei mindkét ország polgárai számára fontos információkat közölnek egymásról, ami új gazdasági és kulturális kapcsolatok kialakításának megalapozója lehet és nem utolsósorban a négy megyében a falusi turizmus fejlődését nagymértékben elősegíti.
(Jelen cikk tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.)
Kapcsolódó cikünk:
Láthatóvá és elérhetővé váló turisztikai élmények: