
Délvidéki Magyar Golgota 1944-45 címmel a délvidéki magyarirtást mutatja be az a vándorkiállítás, amely szeptember 24-én, 17 órakor nyílik az Emlékpontban. A tárlaton dokumentumok, fotók, személyes visszaemlékezések idézik meg a történelmi tragédiát.
A második világháború végén, 1944-45-ben brutális támadás érte a magyarságot a Délvidéken. A szovjet csapatok jugoszláviai előretörése után Tito rendeletére 1944. október 17-től bánsági, bácskai és a drávaszögi részeken katonai közigazgatást vezettek be, amely 1945-ig tartott. Sokan elmenekültek, de az ott élő magyarság nagy része helyben maradt. A magyarok ellen brutális, kínzásokkal összekötött népirtás zajlott, a meggyilkoltak mellett rengeteg embert gyűjtőtáborokba hurcoltak, ahol sokuk életét vesztette. A Tito partizánjai vezényletével végrehajtott több 10 ezer ártatlan magyar áldozatot követelő népirtásról hosszú évtizedekig még beszélni sem lehetett.
Szemléletváltást a 2011-es év hozott, amikor a magyar állam a legmagasabb szinten nyilvánította ki, hogy 1944-45-ben a Délvidéken a magyarok ellen elkövetett népirtás zajlott, amelynek feltárása és jóvátétele a szerb államnak és szerb társadalomnak is elsőrangú felelőssége.
Szeptember 24-én, csütörtökön 17 órakor a vándorkiállításon Gulyás László történész, egyetemi tanár nyitja meg. A kiállítást Prof. Dr. Gulyás László egyetemi tanár (Szegedi Tudományegyetem), a Közép-európai Közlemények című folyóirat főszerkesztője, a Délvidék története című monográfiasorozat szerzője ajánlja az érdeklődők figyelmébe. A megnyitót követően Dr. Bank Barbara, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának tagja tart előadást.