„Ha nem érződik egy képen a szenvedély és a képzelet, akkor az csak unalmas és tárgyszerű lehet.” – vallja Eifert János a hazai fotóművészet egyik legismertebb képviselője, akinek június 16-án, vasárnap délben, Ötven év fotográfiái címmel nyílik életmű-kiállítása Hódmezővásárhelyen az Alföldi Galériában.
Fotók: VH
Az érdeklődők a tánc, a test és a természet témaköréből láthatják a mára már emblematikussá vált Eifert-fotókat nagyméretű, a legjobb mai technikával készült nagyításokban.
Az első fényképezőgépet öccsétől kapta, az első tekercs filmre pedig Mártélyon készített felvételeket, mondta ma délutáni sajtótájékoztatóján, amely az éppen rendezés alatt álló termek egyikében tartottak. A száz képet bemutató kilenc kiállítóterem egyikében látható az 1970-ben készült Vágta című is, amely Eifert művészetének a „névjegye” lett és szinte valamennyi kiállításán látható volt. Eddig 180 önálló kiállítása volt, 700 csoportos tárlaton szerepelt, képeivel 168 díjat, nagydíjat, különdíjat és diplomát nyert.
Tánc, akt és természet – ez a három fogalom jut azonnal eszébe Eifert János nevéről a fotóművészet ismerőinek. Az idén hetven éves művész a Honvéd Táncegyüttesben kezdte a pályafutását táncosként. Vidéki és külföldi útjain állandóan fényképezett, erre bíztatta az együttes akkori koreográfusa, Novák Ferenc is.
Eifert János úgy fogalmazott, a fénykép számára az az eszköz, amellyel pontosan, szabatosan közre tudja adni mondandóját. Éppen ezért szinte mindig van nála fényképezőgép, hiszen sajnálná, ha szembetalálkozna egy várva várt témával, és gép híján csupán mesélni tudna róla. A digitális technikával kapcsolatos kérdésre elmondta, a digitális technika csupán eszköz, amely rengeteg lehetőséget ad a fotós kezébe, látásmódja azonban alig változik. A képeket így gyorsan, könnyebben lehet közreadni. Elutasítja viszont a háttér megváltoztatását, vagy más jellegű manipulálást. Mint mondta, a hamisítás nem új keletű, hiszen már a 30-as években kiretusálták a képekről a Sztálin mellett álló, ám idővel kegyvesztett funkcionáriusokat.
„Hódmezővásárhelyen indult az életem, azóta elég sok élmény van már mögöttem. Az, hogy a világ 44 országban jártam, jelzi a kíváncsiságomat – vallom, hogy a tudomány, a művészet és a hit segít megismerni a világot, én a művészetet választottam, vallja a neves fotográfus, akinek szülővárosában július 22-ig tekinthető meg az életmű kiállítása.