







A lakosság arányában Vásárhelyről maradtak a legtöbben a harctéren, szinte minden család gyászolt hősi halottat. Méltóságteljes alkotás állít nekik emléket.
Fotók: VH
Kószó Péter Hódmezővásárhely alpolgármestere a pályázat márciusi eredményhirdetésén a Vásárhelyi Híreknek elmondta, hogy a mainál lényegesen nagyobb közigazgatási területű Hódmezővásárhelynek 1914-ben 62 ezer lakosa volt, a város a világháború alatt csaknem 15 ezer katonát állított ki. A hősi halottak száma közel háromezerre tehető, beleértve azok többségét is, akik a harcok után hunytak el, valamilyen a csatatéren szerzett sérülés vagy betegség következtében.
A lakosság arányában a városból vesztették életüket legtöbben a harctéren, nem volt olyan vásárhelyi család, mely nem gyászolt volna hősi halottat - hangsúlyozta az alpolgármester. Hozzátette: így nem véletlen, hogy Hódmezővásárhelyen állították föl az egyik legnagyobb első világháborús emlékművet, Pásztor János a város főterének képét a mai napig meghatározó lovas huszár szobrát.
A város közgyűlése a centenárium alkalmából nyílt pályázatot írt ki az első világháborúban elesett hódmezővásárhelyi katonák nevének megörökítésére a szobor környezetében.
A városképhez és a közvetlen környezethez legjobban illeszkedő, a kegyeleti igényeket is szem előtt tartó - körülbelül 35-36 millió forint kivitelezési költséggel számolt - tervnek a zsűri Szilágyi Balázs munkáját találta, amely rozsdabarna árnyalatú corten acélból készült, alulról megvilágított sávon helyezi el a hősök neveit.
A szombathelyi ELTE Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium fizika tanára, Szilágyi Balázs elmondta, a lovas szobor előtt nyújtott téglalap megoldásban 80 négyzetméteren sorolják a neveket. Az 5 centiméter magas betűkkel írt nevek egy - az idők múlásával együtt - patinásodó, de nem korrodáló 7 darab corten acéllemezbe lézeres vágással készülnek. A hősök nevét a Mária Terézia Rend lovagkeresztje választja el egymástól. Ezek az egy centiméter vastag lencsemintás, vagyis csúszásgátló felületű lemezek egy 3 centiméter mély acéllemezekkel bélelt medencét fednek le, amelybe ledes világítósor kerül. Meg kell jegyezni, hogy éppen emiatt este nyújt majd igazán impozáns látványt a vásárhelyi Hősök nevét megörökítő emlékmű.
Mint képeinken is látható október végén elkezdődött burkolat felszedése, a medence kialakítása, a csapadékvíz elvezetés, illetve az elektromos kábelezés kialakítása. Várhatóan jövő márciusban lesz az avatás.
(Látványterv)