
Első fokon tizenegy évre ítélte a Szegedi Törvényszék kedden a hódmezővásárhelyi P. M.-et, akit édesanyja megölésével és zaklatásával vádolt az ügyészség.
A vádirat szerint a gyógyszerfüggő 21 éves férfi januárban megfojtotta anyját, majd késsel elvágta a nyakát. Az ítélet szerint megvalósult a zaklatás is, mikor egy alkalommal késsel megfenyegette az édesanyját. A büntetés kiszabásakor a középmértéket vette figyelembe a bíróság, ezért határozta meg a 11 évet. Emellett a férfit 10 évre eltiltották a közügyek gyakorlásától is.
A bíróság megállapította, hogy a vádlott legkorábban a büntetés 2/3 részének kitöltése után bocsátható feltételes szabadságra.
A vádlott és édesanyja között rendszeres konfliktusokat okozott a vádlott több éve fennálló gyógyszerfüggősége. A férfi többször meglopta édesanyját, hogy az értéktárgyakat eladva gyógyszerhez jusson. Egy alkalommal késsel is megfenyegette anyját, aki emiatt a vele egy háztartásban lakó vádlottat a házból többször kitiltotta, kulcsait elvette.
A vádlottat - aki a fenti cselekményét követően többször állt pszichiátriai kezelés alatt - 2013. január 27. napján egy szóváltást követően édesanyja ismételten megkérte, hogy költözzön el. A vádlott eltávozott a lakóházból, majd este 18 óra körüli időben visszatért a sértetthez, miután alkoholt fogyasztott az egyik presszóban. Ismételt vita alakult ki a vádlott és a sértett között, mire a vádlott a sértettet a szobában lévő ágyban 10-20 percig terjedő időre leszorította, kezével száj-és orrnyílását lefogva légutait elzárta, melynek következtében a sértett fulladás miatt rövid időn belül elhalálozott.
A bíróságon a vádlott nem tett vallomást, így a korábbi vallomását olvasták fel, amelyben cselekményét teljes körűen elismerte.
A férfinak korábban több öngyilkossági kísérlete is volt, és gyógyszerfüggősége miatt többször állt pszichiátriai kezelés alatt. A szakértői vélemény szerint azonban nem szenvedett elmebetegségben, gyengeelméjűségben, tudatzavarban a cselekmény elkövetése idején.
A tanúvallomások és a védelem szerint a fiatal férfinek nehéz gyerekkora volt, szülei válását és az érzelmi elhanyagolást nem tudta feldolgozni, ezért fordult gyógyszerekhez.
A férfi az utolsó szó jogán elmondta: nagyon sajnálja a történteket, nem csak édesanyját, de mindenkit elveszített, aki az életét meghatározta. Hozzátette: börtönbüntetését becsülettel letölti majd.
A bíróság döntése ellen a vádlott és védője enyhítésért fellebbezett, míg az ügyész 3 nap gondolkodási időt tartott fent az esetleges fellebbezése bejelentésére, így az ítélet nem jogerős.
A bíróság a vádlott előzetes letartóztatását a másodfokú eljárás befejezéséig, de legfeljebb a nem jogerős ítélettel kiszabott szabadságvesztés tartamáig fenntartotta.