Tizenöt vásárhelyi alkotó nyertes munkáját is kiállították a hazai kézművességet reprezentáló legnagyobb évente megrendezett budapesti kiállításon.
Fotók: AMKA
A Magyar Kézművességért Alapítvány az IPOSZ-szal és a BKIK Kézműipari Tagozatával együttműködve meghirdetett pályázatára több mint 240 alkotó pályázott. A szakmai szűri döntése alapján 231 pályázó több mint félezer remekét állították ki Budapesten,a Duna Palota Klementina és Falk Miksa termeiben július 29-én nyílt kiállításon.
Idén a pályázatot kiírók egy érdekes témát választottak: a Magyar kézművesség – 2016 és Menyegző és kézművesség címmel kettős tematikájú válogatott anyagát mutatják be. Az érdeklődők a tárgyalkotó népművészek és kézműves iparművészek, egyéni jelentkezők és művészi közösségek természetes alapanyagokból készült alkotásait láthatják, többek között idén is szép számban hódmezővásárhelyi alkotók munkáit.
Mivel a kiállítás egyik része tematikai kötöttség nélküli, napjaink kézműves remekeiből ad gazdag ízelítőt. Ebben a részben egy-egy tájegység néprajzi motívumkincsét, forma- és színvilágát hűen tükröző, vagy a hagyományokat napjaink igényeivel ötvöző, saját tervezésű és kivitelezésű tárgyak szerepelnek, amelyek az otthon igényes berendezésére, díszítésére alkalmasak, az öltözködés-kultúra elemei közé tartoznak, vagy egyedi játékoknak, hangszereknek számítanak. Így aztán a hódmezővásárhelyi alkotók is a vásárhelyi hímzés motívumaiból készített lakásdíszek mellett, a rececsipke ruha kiegészítőkénti reneszánszát is láthatjuk
A vásárhelyi kiállítók: Bereczné Lázár Nóra Magyar Kézműves Remek díjas hímestojás-festő népi iparművész, a Népművészet Ifjú Mestere; Fábiánné Nagy Ágota csipkekészítő; a Hódfó Hódmezővásárhelyi Foglalkoztató Közhasznú Nonprofit Kft. képviseletében Angyal Frigyesné népi iparművész, kivitelező: Marton Sándorné a Népművészet Mestere, Blaskovics Lászlóné, kivitelezők: Lakosné Borák Anna, Marton Sándorné a Népművészet Mestere, Törökgyörgy Jánosné; továbbá Pokomándy Zsuzsanna foltvarró, csipkekészítő; a Rece Csoport – Sándor Istvánné vezetésével: Kovács Anna, Szabóné Bacsa Mária, Sándor Istvánné és Tóth Lászlóné. Valamint Szlávikné Buzás Irén tojásdíszítő, festő.
A kiállítás anyagából reprezentatív, színes kiadvány készül, amelyben a kiállítók egy-egy alkotása szerepel. A kiállítást az érdeklődők Budapest egyik legszebb neobarokk épületében, a Duna Palotában július 29. és augusztus 28. között tekinthetik meg.