Július 20-tól 24-ig – július 19-ével mint nulladik nappal kiegészülve – rendezik meg idén a THEALTER-t, Magyarország egyetlen, évente jelentkező nemzetközi színházi fesztiválját, melyre 21. alkalommal kerül sor. Az idei év témája: U21.
„Az elmúlt 20 évben arra törekedtünk, hogy nyitottak legyünk a fiatal alkotókra, a friss színházi látásmódra, kezdeményezésekre. Idén igyekszünk a fókuszba állítani a fiatalokat, az utánpótlást – ezzel is megidézve a közelmúltban tragikus körülmények között elhunyt Bába Krisztinát, aki a kilencvenes években nélkülözhetetlen segítséget nyújtott egyesületünknek, illetve fesztiválunknak – azaz pályakezdő, kísérletező fiataloknak, s aki a későbbiekben is figyelemmel kísérte munkánkat. Idei fesztiválunkat az ő emlékének ajánljuk” – írják a szervezők.
Az 1991-ben alkalmi jelleggel induló fesztivál ma Magyarország egyetlen, évente jelentkező nemzetközi színházi fesztiválja, amely már a ’90-es évek végére önálló, összetéveszthetetlen arculatú fesztivál, a független, alternatív, kísérletező színjátszás legfontosabb hazai művészi és dokumentációs terepe lett. Prioritásai, a programok színvonala az elmúlt évtizedekben nem változott, ám minden évben számos újdonsággal is szolgált közönségének. A fesztivál fő helyszíne a szegedi Régi Zsinagóga, amely Magyarország egyetlen befogadó színházi profilú vidéki intézménye, de az elmúlt években számos szokatlan, új helyszínt is felfedeztek a színháznak a városban, és jelen vannak produkcióikkal Szeged terein, utcáin is minden nyáron. A programsorozat célja a kezdetektől a kísérletező, innovatív alkotóközösségek bemutatása és munkájuk segítése: működésük nyomán a már elismert alkotók mellett a szubkultúrák, a kisebbségi-marginális helyzetben alkotók legjobbjai is megjelenhettek Szegeden. A kezdetektől fontos volt a szervezők számára a határon túli magyar művészek bemutatása is, 2003-tól pedig a Déli Vonal koncepcióval – Dél- és Kelet-Európa színházainak középpontba állításával – adtak végleges karaktert a fesztiválnak.