A Szegedi Törvényszék nem jogerős ítéletet hozott a több ember sérelmére, különös kegyetlenséggel, védekezésre képtelen, bűncselekmény elhárítására idős koránál és fogyatékosságánál fogva korlátozottan képes személy ellen elkövetett emberölés bűntette miatt indult ügyben.
A bíróság október 21-én megtartott tárgyaláson meghozott ítéletében B. Gy. I. r. vádlottat bűnösnek mondta ki emberölés bűntettében ezért életfogytig tartó szabadságvesztésre és 10 év közügyektől eltiltásra ítélte. Az I. r. vádlott a kiszabott szabadságvesztésből feltételes szabadságra nem bocsátható.
A bírósági eljárás alatt a II. r. vádlott elhalálozott, így vele szemben a büntetőeljárás korábban megszüntetésre került.
A bíróság döntését az ügyész és az I. r. vádlott tudomásul vette, míg az I. r. vádlott védője fellebbezést jelentett be. Erre figyelemmel az ítélet nem emelkedett jogerőre.
Az esetről a Vásárhelyi Hírekben 2018 nyarán írtunk. Akkor a részleteiről nyilatkozott a Rendőrség. Ezzel teljes egészében kirajzolódik a tragédia háttere:
Nem volt békés a hódmezővásárhelyi Gregus Máté utca egyik háza májusban. Egy 87 éves férfi élt ott 78 éves, mozgásában súlyosan korlátozott feleségével, valamint a lányukkal. Azonban életvitele és alkoholfüggősége miatt A. Andreával (47) akadtak gondok. Az otthoni feszültség tovább nőtt, amikor a nő barátja, B. Gyula (53) is odaköltözött, miután a börtönből szabadult. A szülők megengedték a lányuknak, hogy az ingatlan egyik melléképületében meghúzzák magukat. Az élettársak folyamatos italozása, az ebből fakadó viselkedésük állandó konfliktushelyzetet teremtett a portán.
A Tevékenységirányítási központba május 25-én 4 óra 53 perckor érkezett bejelentés egy tűzesetről.
– Egy jól hallhatóan ittas, ám nyugodt női hang egy hódmezővásárhelyi tűzesetet jelentette be, és közölte, hogy idős szülei is az égő házban vannak. Mentő, tűzoltó, rendőr indult a helyszínre, ahol az üszkös, kormos lakótérben két holttestet találtak. A Hódmezővásárhelyi Rendőrkapitányság körzeti megbízottai jelezték, a holttestek nem égtek el. Azokon olyan, élettel összeegyeztethetetlen sérüléseket, vérnyomokat találtak, ami kizárja, hogy égési sérülések vagy füstmérgezés miatt haltak volna meg. A nyomok idegenkezűségre, erőszakos halálra utalnak.
A terepet a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság forró nyomos szolgálata vette át, és a bűnügyi technikusi csapat azonnal megkezdte a helyszíni szemlét. A bizonyítás szempontjából értékelhető nyomokat, anyagmaradványokat akartak rögzíteni a halál feltételezett okainak megerősítése vagy éppen kizárása érdekében.
A helyszínen tartózkodott az áldozatok lánya és annak élettársa is, A. Anna Andrea telefonált a 112-es segélyhívó számra. Mindketten erősen ittasak voltak. Helyszíni meghallgatásuk során mindketten többször is ellentmondásokba keveredtek, ezért a körzeti megbízottak előállították őket a Hódmezővásárhelyi Rendőrkapitányságra.
– Percről percre feltérképeztük a férfi és nő elmúlt napját, valamint a család tagjainak kapcsolatrendszerét és egymáshoz való viszonyát, életmódjukat – folytatta az ezredes. – Közben a helyszínen talált nyomokból megállapítottuk, hogy az idős férfit a konyhában, hátulról érte több, súlyos szerszámmal okozott ütés, azonnal életét veszthette. Feleségét az ágyában fekve érték a halálos sérülést okozó ütések. Az ingatlanban több olyan eszközt is lefoglaltunk, melyek alkalmasnak bizonyulhatnak ilyen sérülések okozására, szakértő vizsgálja majd, melyik lehetett közülük az elkövetés eszköze.
Az adatgyűjtés és a beszerzett bizonyítékok alapján a tűzesettől számított tíz órán belül a zsaruk megállapították, a kettős gyilkosság hátterében az áldozatok lánya és élettársa áll. Több emberen elkövetett emberölés bűntettének megalapozott gyanúja miatt indult eljárás A. Anna Andrea és B. Gyula ellen.
– A. Anna Andreának hosszabb ideje volt kapcsolata a férfival, aki legutóbbi szabadulását követően a szülői házba költözött – magyarázta a bűnügyi rendőrfőkapitány-helyettes. – Italozó életmódjuk miatt állandóan összetűzésbe kerültek a szülőkkel. Május 24-én este határozták el közösen, hogy bántalmazni fogják őket, megleckéztetik az időseket, hogy többé ne szóljanak bele az életükbe. A. Anna Andrea kicsalta édesapját a konyhába, és az ott elrejtőző B. Gyula hátulról több ütést mért egy szerszámmal a férfi fejére, a sérülés halálosnak bizonyult. Ezt követően hasonlóan rideg kegyetlenséggel végeztek az ágyában fekvő asszonnyal is. A nyilvánvaló halált egy pusztító, robbanás veszélyét is magában hordozó tűzzel kívánták leplezni. Egy gázpalackot megnyitva égő ronggyal okoztak tüzet, arra számítva, hogy az berobban majd, aztán becsukták a bejárati ajtót, és elmentek otthonról.
A. Anna Andrea és B. Gyula egész éjjel italoztak, és taxival tértek haza hajnalban. Az volt a tervük, a taxis lesz majd a tanú, hogy ég a házuk. Ám ott minden csendes, nyugodt volt. Az égéshez oxigén kell, és az ajtók bezárásával nem kapott levegőt a tűz. Erre inniuk kellett, és közösen felkerekedtek, hogy megnézzék, mi is lett a szülőkkel. Az ajtó kinyitását követően kapott lángra az izzó parázs. Ekkor, azt gondolván, hogy tervük sikerült, hívták a 112-es segélyhívót.
– Egy robbanás során keletkezhettek volna olyan sérülések a nagyobb tűzben megégett holttesteken, melyekről azt lehetett volna feltételezni, a detonáció ereje okozta rombolásban vesztették életüket az áldozatok – magyarázta Rádi Norbert. – Ám ezzel csak időt nyertek volna, hiszen mindkét áldozat koponyáján jellegzetes, szerszám okozta sérülések voltak, melyek nem kerülték volna el az orvos szakértők figyelmét. Ezek nem keletkezhettek egy baleset során, nem egyszerre, s nem kísérteties azonossággal mindkét áldozatnál. Erre a gyanúsítottak nem gondoltak a gyilkosság szerintük tökéletes elrejtésénél.
B. Gyula részletes, saját bűnösségére is kiterjedő beismerő vallomás tett, A. Anna Andrea sem tagadta, hogy jelen volt a halálos bántalmazásoknál. A bíróság 2018 május 27-én elrendelte előzetes letartóztatásukat.