A személyes visszaemlékezések feltárására és megőrzésére indul kezdeményezés Hódmezővásárhelyen az oral-history, az elbeszélt történelem módszerével.
A közös emlékezet tárházát, könyvtárát kívánja létrehozni és bővíteni a jövőben a Tornyai János Múzeum. Együtt megélt történelem címmel önéletírói pályázatot, valamint fiatalok bevonásával az idősebb generáció emlékeinek rögzítését és azok digitális tartalom formájában történő összegyűjtését indítja el a vásárhelyi közgyűjtemény. A diákok jelentkezhetnek interjúkészítésre, illetve a későbbiekben közvetlen környezetük múltidéző videóival pályázhatnak értékes ajándéktárgyakért.
Hódmezővásárhely városa évtizedek óta élen jár a kulturális emlékezet feltárásában és megőrzésében, és az úgynevezett oral-history azaz elbeszélt történelem módszerével feldolgozott személyes emlékek összegyűjtésében. Az eltelt 18 évben százas nagyságrendben készültek életutakat feltáró mélyinterjúk vagy tematikus múltidézések a 20. század második felét kutató és feldolgozó muzeális intézményben.
A Tornyai János Múzeum 2024 márciusában két pályázattal folytatja e nagyszabású értékmentést. Az idősebb, nyugdíjas korosztály számára önéletírói pályázatot hirdet az intézmény a személyes emlékek és a történelmi korszakok döntően írásba foglalt összegzésére. A tartalmi korlát nélkül anyagokat, amelyek azonban nem kizárólag írott, hanem akár hang- vagy videófelvétel formájában is beadhatóak, április végéig várják a szervezők. A pályamunkák akár elhunyt családtagok vagy ismerősök korábban papírra vetett vagy másként rögzített visszaemlékezései is lehetnek.
A másik most megjelenő felhívással az ifjabbakat célozza meg a múzeum: vállalkozó kedvű fiatalokat keresnek április 10-i jelentkezéssel, hogy – illő honorárium fejében – házról-házra járva ne csak a hírét vigyék e múltbeli emlékeket megőrző kezdeményezésnek, hanem össze is írják azokat, akik szívesen megosztanák életük értékes és tanulságos pillanatait, s okostelefonnal rögzítsék is e visszaemlékezéseket.