

A kamerába néző kislányok tekintete beszédes. Mintha azt mondanák, ugyanolyan bácsik fényképeznek, mint akik az egyik éjjel berontottak a házukba, kirángatták őket az ágyukból, a szemük előtt félholtra verték a papát, majd mindezek után arcon öntötték mindkettőjüket és 18 éves nővérüket sósavval. Tekintetük arról is árulkodik, ők is adható-vehető árucikkek. Mert hogy ilyesmi történt Avalkheyben, Kelet Afganisztánban.
November 29-én éjjel afgán fegyveresek rontottak rá a békésen alvó családra és savval locsolták le a három lánytestvért és szüleiket. Mindezt azért, mert az apa nem akarta a helyi hadúrhoz legidősebb lányát feleségül adni. A fegyveres egy olyan helyi kiskirály emberei voltak, aki az apa állítása szerint is zsarnok és „rendbontó életet él.” Az apa makacsságának az ára az lett, hogy a lefogott lányok előtt agyba-főbe verték, majd jött a sav. A legsúlyosabban a feleségnek kiszemelt 18 éves Mumtaz sérült meg, valamint az apa. Az anya és a két kisebbik lánynak csak az arcát érte a sav. Valamennyi sérültet a Kunduz tartományi kórházban ápolják. A családnak van még egy fiú tagja, aki megúszta a támadást. Ghulam Mohammad Farhad, a Tartományi Rendőrség nyomozója a tettesek súlyos megbüntetését ígéri, a belügyminiszter bejelentette, a hat fegyveres támadó közül már egyet letartóztattak.
Afganisztánban nem ritka az ilyen eset. A vallási fanatikusok is előszeretettel alkalmazzák megfélemlítési eszközként, például nemrég tálibok egy motorkerékpárról iskolás lányokat locsoltak le savval, mert tanulni merészelnek. Azonban vannak ennél mélyebb gyökerek is: a családra szégyent hozó nők savval való leöntése elterjedt gyakorlat Afganisztánban. „Becsületbeli ügy”. Legtöbbször saját családtagjaik teszik ezt a nőkkel: férjük, apjuk vagy bátyjuk. A savmarás nyomát a nő szégyenének tekintik. A nőket sokszor egész életükre megnyomorítja, vagy bele is halnak.
Még élénken él az emlékezetünkben Malala Juszufzai ügye, akit a tálibok fejbelőttek, mert a lányok tanuláshoz való jogát hangoztatta. Hónapokig volt élet-halál között, de felépült. Nemrég megkapta a Szaharov-díjat.
Abdul Shokor Rahimi, a kórház orvosa, aki a sérülteket kezeli azt mondta, a kórházban a két vétlen 13 és 14 éves kislány sírva folyton azt ismételgeti, vajon ilyen arccal ki fogja őket elvenni feleségül?
Fotók: Reuters