
Kínosan vigyáznak arra a kiskereskedők, hogy valóban jó minőségű dinnyét kínáljanak. Hódmezővásárhelyen 4-5 kereskedő árulja a város több pontján a dinnyét. Tapasztalataink szerint nagyon ügyelnek arra, hogy csak jó minőségűt áruljanak.
Hiszen lékelni nem lehet, ezért aztán biztosra kell menni. Szó szerint is menni kell, naponta akár többször is Békés megyébe, hogy közvetlenül a dinnyeföldek mellett a frissen felszedett termésből pakoljanak.
Ez is garancia arra, hogy nagyon jó dinnyét kap a vevő, aki aztán egész nyárra ahhoz az árusítóhelyhez megy vissza, ahol kicsi az esély, hogy csalódik, mondta az egyik kiskereskedő. „Két kisteherautónk felváltva van úton, a család minden tagja dolgozik, természetesen bejelentve” hallottuk az egyik – Vásárhelyen több árusítóhelyet fenntartó – kereskedőtől. Éppen velük esett meg nemrég, hogy, a szokást megtörve átvettek egy szállítmányt, amit lepakolva az árusítóhelyen, el is kezdtek árulni, amikor kiderült, hogy igen silány minőségű. Azonnal letakarták ponyvával és több mázsa dinnyét egy órán belül visszapakoltatták az eladóval, akinek valószínű a városban már „nem terem babér”, mert – mint megtudtuk – gyorsan elterjed a megbízhatatlan szállító híre. Ez is egy kis adalék ahhoz, hogy Vásárhelyen is valóban megbecsülik a vevőt, mert biztosnak tűnik továbbra is, hogy július után, augusztustól akár szeptember közepéig lehet egyeduralkodó a jó minőségű magyar dinnye a piacon.
Érezhető a hatóságok részéről is az összefogás, amire éppen jó példa a múlt héten a gyulai határátkelőn húsz tonna illegális dinnyeszállítmány lefoglalása. A Romániából érkező nyári gyümölcs a papírok szerint egy magyarországi kft. megrendelésére érkezett, de a megjelölt cég a hatóságnak úgy nyilatkozott, hogy nem várnak ilyen árut. A külföldi dinnyerakományt ezért lefoglalták és megsemmisítették. A szállítmányokat feketepiaci módszerekkel, magyar áruként próbálják értékesíteni. A vásárlók ugyanis tudatosan keresik a magyar termékeket. A gyenge minőségű árukkal könnyű tönkretenni a magyar termékek presztízsét, ezt igyekszünk minden eszközünkkel megakadályozni – mondta Erdős Norbert kormánymegbízott a gyulai határátkelőn lefoglalt kamionnyi dinnyeszállítmány hírére.
A magyar termékek védelmében nagy az összefogás. A NAV minden szállítmányról értesítést küld a Növény- és Talajvédelmi Igazgatóságnak. Most is feltűnt a romániai berakodóhely (a szomszédos országban még nem érik a dinnye), így részletes ellenőrzés alá vonták a rakományt.
Az országban jelenleg 5500-5700 hektáros a dinnyeterület. A visszajelzések kiváló minőségről szólnak.
Becslések szerint idén egy hektár dinnye önköltsége 1,5-1,7 millió forintra tehető, a termésátlagok pedig 30-40 tonna között alakulhatnak. Így 40 forint feletti kilónkénti átlagár kellene a termelési költségek kompenzálásához, az ennél magasabb árszint pedig az idén is hasznot hozhatna.
A várható dinnyemennyiség 220-250 ezer tonna lesz, és ez akár 40-50 százalékkal is felülmúlhatja a 170-185 ezer tonnás tavalyit.