





Kevesen tudják, hogy Vásárhelyen, illetve környékén nyocszázat meghaladó régészeti lelőhely van. Ezek nagy részének feltárása ütemezve történik.
Fotók: VH
Különösen nagy kihívást jelentenek a Tornyai János Múzeum régészei számára, a térségében folyó beruházások, így legutóbb a 47-es főút korszerűsítése, a kishomoki csatornázás, a székkutasi szennyvíztisztító.
Idén májustól végeznek az intézmény munkatársai régészeti feltárást és úgynevezett megfigyelést, amikor az beruházások földmunkáit végzik- hallottuk Nagy Imrétől, a ma délelőtti sajtótájékoztatón.
A múzeumigazgató elmondta, Kishomok csatornázása közben július végén egy mindössze 40 centiméter széles 130-140 centiméter mély árokból előkerült egy kisméretű ivóedényekből, bögrékből álló, bronzkori leletegyüttes, melynek feltárását Tóth Katalin és Király Edit végezte el. Nagy Imre hozzátette, ilyen típusú lelet az országban mindössze 8-10 volt eddig.
Csányi Viktor, a múzeum régésze arról beszélt, Székkutason a Sós-halmi dűlőnél a két egykori vízfolyás közelében egy római kori település maradványai a 3-4., illetve egy Árpád-kori településrészletet a 11-12. századból. Megjegyezte, az Árpád-korból származó, földbe mélyített épületek közül néhányat sikerült teljes egészében föltárni. Az egyik leégett épületben jó láthatóan megmaradt az oldalfalakat támasztó deszkacölöpös faszerkezet.
A lelőhelyről nagyrészt kerámiatöredék, illetve Árpád-kori fémtárgyak kerültek elő, az egyik leglátványosabb egy kulcsnak a maradványa.
Végül Csányi Viktor a néhány hete befejeződött a restaurálás egyik legszebb darabját is bemutatta, egy - kiegészítésekkel - teljes egészében rekonstruált cserépbográcsot, amelyet egykori gazdái nagy becsben tarthattak, hiszen többszöri javítgatás nyomait is felfedeztél.