„Pisztoly, puska, gyerek kezébe nem való” vallja a hazai gyermekes szülők legtöbbje, azonban ezt most felülírja a kormány, amely szerte az országban Honvédelmi Sportközpont név alatt, lőterek létrehozását tűzte célul.
Fotó: VH archív
A megfogalmazás szerint, célja, hogy a sporttevékenységen keresztül a társadalom minél szélesebb rétegét vonjuk be a honvédelmi nevelés programjába, kifejezetten önkéntes alapon.
A Honvédelmi Minisztérium által megvalósítandó program elsősorban nem a versenysportokat támogatja, hanem a fiatalok sport iránti érdeklődését hivatott fölkelteni, illetve ehhez kapcsolódva célja az egészségük megőrzése.
A program nem az iskolai keretek között, hanem szabadidős tevékenységként ad lehetőséget a szervezett sporttevékenységekre, ennek megfelelően a sportközpontok létesítményei sem az iskolákban épülnek. Az állampolgárok önkéntes vállaláson alapuló honvédelmi felkészültségének biztosítása közfeladat, s ezzel összefüggésben a központok olyan sportágak gyakorlására biztosítanak lehetőséget, amelyek a honvédelem szempontjából is hasznosítható tudást adnak.
A tervezett központokat multifunkcionálisan, azaz több felhasználási céllal alakítják ki. Alkalmasak lesznek a szabadidős tevékenységként űzött sportlövészet széles körű megismertetésére és biztonságos, szervezett keretek közötti gyakorlására, valamint a honvédelmi szempontból is kiemelten fontos sportágak – küzdősportok, vívás, lövészet és mások – edzéseire, vagy akár az elsősegélynyújtás és a tájékozódási ismeretek oktatására is. Ezzel párhuzamosan helyszínt biztosítanak a Honvédelmi Sportszövetség programjainak, a honvédelmi neveléshez kapcsolható közösségi rendezvényeknek, valamint közösségi térként funkcionálnak különböző társadalmi események és rendezvények megvalósításához.
A program első ütemében – a 2017-es és 2018-as költségvetési évben – 40 helyszínen, a megyei és járási székhelyeken - többek között Csongrád Megyében egyedüliként Hódmezővásárhelyen - alakítják ki a sportközpontokat csaknem 17,5 milliárd forintos beruházással.
A beruházások tervezetten – a helyszíni adottságoktól függően – teljesen új létesítmények megépítésével, vagy a már meglévő infrastruktúra átalakításával, bővítésével és korszerűsítésével valósulnak meg. A fejlesztéseknek nem részei a magánlőterek, a beruházások az érintett önkormányzatok és az állam közötti megállapodások alapján valósulnak meg, és a létesítmények állami tulajdonba kerülnek.
Információk szerint Hódmezővásárhelyen a Kiserdő sor környékén tervezik egy lőtér, pontosabban egy Honvédelmi Sportközpont megépítését.