
Versek, idézetek, a Nyugat költőinek múzsái és használati tárgyai és a "boldog békeidők" polgári világa ihlette Sonkodi Rita festőművész lírai hangvételű alkotásait, amelyek között Dr. Cserjés Katalin, a Szegedi Tudományegyetem Modern Magyar Irodalom Tanszékének oktatója tartott irodalmi sétát diákoknak február 28-án délután az Alföldi Galériában.
Cserjés Katalin, akiről a napokban írtunk az Art Pagony nevű vásárhelyi Önképzőkör kapcsán, főként kortárs irodalommal, vizuális kultúrával és a képzőművészet irodalmi vonatkozásaival foglalkozik, kiemelte Sonkodi Rita kiállításának esztétikusságát és diákbarátságát. Az egyetemi oktató elmondta, hogy az Alföldi Galériában kiállított alkotások főként a 20. századi magyar irodalom meghatározó folyóirata, a Nyugat köré csoportosulnak, így különösen izgalmas témát nyújtanak egy kihelyezett tanórára. A Bethlen Gábor Református Gimnázium tizedikesei szavalatokkal készültek az irodalmi-művészeti tárlatlátogatásra.
Sonkodi Rita szegedi festőművész sajátos képi világú, idilli hangulatú, romantikus alkotásai a századforduló korszakát idézik meg, amikor a nők még úri hölgyek, a férfiak úriemberek voltak. Művei magukban hordozzák Goethe gondolatát, miszerint a női természet közeli rokona a művészetnek. Művészetére komoly hatással van az irodalom, az Alföldi Galéria földszintijén március 16-ig megtekinthető művei között föltűnnek az irodalmi idézetekhez készített grafikák éppúgy, mint a Nyugat folyóirat jeles szerzőinek használati tárgyait, illetve múzsáit megörökítő festmények.