
„Jó kezekből jönnek,”- mondta Forrainé Kószó Györgyi, arra a kérdésre válaszolva, hogy az idei meghallgatásra érkező gyerekekben mennyi a muzikalitás.
Fotók: VH
Az igazgatónő szerint nem csökkent az érdeklődés a zenetanulás iránt, nem befolyásolja a változó világ azt a szülői igényt, hogy a gyerekekben kialakuljon egy zenei alapismeret, amire aztán a későbbiekben lehet építeni.
Idén a február 24-vel kezdődő héten zajlanak a meghallgatások a hódmezővásárhelyi Liszt Ferenc Ének Zenei Általános Iskolában. Régi, évente ismétlődő hagyománya van ezeknek a kis „készségfelfedező” délelőttöknek.
Az iskola zenetermében, mintha csak egy szokásos óvodai délelőtt lenne: ott jártunkkor éppen a Szabadság téri óvodások voltak a meghallgatáson. Az egyik asztalnál egy csoport gyerek rajzolgatott, színezett, valamivel távolabb pedig egy-egy gyerek tapssal ritmust ismételt, vagy énekelt. Egy tisztán csengő hangra, egy szépen előadott dalra a teremben lévő tanárok néha jelentőségteljesen összenéztek. És… mosoly, mosoly minden tanár néni arcán, ezzel is biztatva azt, aki egy kicsit is „drukkos.” Pedig ez egyáltalán nem vizsga, de azért egy kicsit mégis csak az…!
A héten 100-120 gyerek tölt el néhány órát a Liszt Ferenc Ének-zenei Általános Iskolában. Mint elhangzott, nagyjából minden évben azonos számú gyerek jön a meghallgatásra.
„Az életünk része az ének, a zene. Megismerése, azon túl, hogy segít a hasznos és kevésbé hasznos zenei élmények kiválasztásában, a világhoz való viszonyban, a társadalmi beilleszkedésben is szerepe van. A Lisztben több évtizedes hagyománya van, hogy a gyerekekben a zene szeretetét mélyítsük, orientáljuk őket, ”- mondta Forrainé Kószó Györgyi. Hozzátette, szoros az együttműködés a Péczely Attila Alapfokú Művészetoktatási Intézménnyel, ami a gyerekek hangszeres lehetőségét biztosítja.
A meghallgatásra a szeptembertől iskolába készülő nagycsoportosok jönnek, akiknek a szülei úgy érzik a gyermekük fogékony a zene iránt, vagy éppenséggel a zene, a muzsikálás örömét életük részévé szeretnék tenni. Ahogy ezt Kodály Zoltán megfogalmazta: „A zene rendeltetése: belső világunk jobb megismerése, felvirágozása és kiteljesedése.”