
Nem biztos, hogy az autóban esett kár a nagyobb, hiszen egy őz elütése a vadásztársaságnak, a tenyésztési értéke mellett a trófeája miatt, akár egy, másfél millió forintos veszteséget is okozhat.
Április elsején egy segédmotort vezető férfi Békéscsaba felől Gerla irányába tartott, amikor a 7-es km szelvénytől 600 méterre Gerla irányába az útra ugrott egy őz. A férfi már nem tudott megállni, elütötte az őzet, elesett és 8 napon belül gyógyuló könnyű sérülést szenvedett. Az állat nem pusztult el a helyszínen, az ütközés után elszaladt.
Féktávolságon belül szaladt egy őz egy autó elé szintén április elsején késő délután Orosházán, a Földvári úton. Az autó vezetője az Aradi utca felől Pusztaföldvár irányába tartott, amikor neki balról, a Mező utca felől elé ugrott az állat. Az autós hiába fékezett, elütötte az őzet, a vad a helyszínen elpusztult. Az autó vezetője nem sérült meg, kocsijában viszont körülbelül 60 ezer forint értékű kár keletkezett. Az őzet az illetékes vadásztársaság munkatársa szállította el.
A napokban történt két eset kapcsán a Vásárhelyi Hírek megkereste Botyánszki Zsoltot, a Hódmezővásárhelyen élő vadgazda mérnököt, vadászt. A szakember elmondása szerint két időszak van ezeknek, az egyébként gyönyörű, kecses állatoknak az életében, amikor az országúton közlekedőre fokozottan veszélyt jelentenek. Az egyik időszak március közepétől április közepéig-végéig tart, amikor a tél elmúltával, a nagyobb őzcsoportok felbomlanak és az őzbakok elkezdik kialakítani saját fenségterületüket. Különösen a naplemente, illetve a napkelte a legveszélyesebb időszak. Ilyenkor a bakok egymást kergetik, csökken a veszélyérzetük, gyakran kiugranak az országutakra. A másik időszak július végén, augusztus elején kezdődik, a párzás idején. Azt is elmondta, az országutak mentén látható vadveszélyt jelző táblák nem ott felejtett jelzések és nem is dísznek vannak ott, hanem az adott területen vadgazdálkodást folytató vadásztársaságok helyeztetik ki, amiért fizetni is kell. Ahol ezekkel a táblákkal találkozunk, ott a szakemberek több éves, évtizedes tapasztalatai szerint várható a nem kívánatos őzek felbukkanása az országúton. Botyánszki Zsolt, aki maga is vadásztársasági tag, azt is elmondta, elütés esetén, értesíteni kell az azon a környéken illetékes vadásztársaságot, vagy a rendőrséget. Mint mondta, előfordulhat, hogy nem az autóban esett kár a nagyobb, hiszen egy elütött őz a vadásztársaságnak, a tenyésztési értéke mellett a trófeája miatt, akár egy, másfél millió forintos veszteséget is okozhat.