Legalább ezer vásárhelyi lakos, sőt gyerekek, családtagok adatai után kutattak jogtalanul a Polgármesteri Hivatal számítógépes rendszerében.
„Több mint ezer ember adatait kérdezte le egy városházi dolgozó, olyan információkat, amelyek nem kapcsolódtak a munkavégzéséhez" - mondta a vásárhelyi városháza informatikai szakembere, Kalotay Balázs egy mai sajtótájékoztatón.
A vásárhelyi önkormányzat informatikusai a választás előtti héten arra lettek figyelmesek, hogy a szokásostól jóval nagyobb mértékű lekérdezések történnek, mind egy beazonosítható önkormányzati gépről. Fontos tudni: az önkormányzat gépeit jelszó védi, azokra csak a használója léphet be, az információbiztonság miatt a kódot nem szabad másra átruházni, az ügyben érintett dolgozó konkrét személyi felelőssége tehát további tisztázásra vár – hangzott el a sajtótájékoztatón.
„Munkatársaink jó része a feladatai elvégzéséhez szükségszerűen informálódik különböző adatbázisokból, a szóban forgó esetben azonban nem erről volt szó. Személyes adatokat, családi viszonyokat, ingatlanügyeket és számos egyéb részletet gyűjtöttek össze az emberekről. A választáson induló polgármesterjelöltek, az ő családtagjaik, kormánypárti és ellenzéki érzelmű polgárok egyaránt szerepelnek a terjedelmes listán.”
Kis Andrea alpolgármester.a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy „…az ügy napvilágra kerülése után hátborzongató volt viszontlátni a kiskorú gyermekeink adatait, vagy azt a folyamatot, ahogy egy álnéven tevékenykedő, népszerű vásárhelyi internetes véleményformáló személyét lépésről lépésre felkutatták, és így őt beazonosították.”
Azt egyelőre nem tudni, mire kívánták a listát használni, illetve azt sem, az kihez jutott el a vezető állású köztisztviselő kezéből. Az érintetteket értesítették a történtekről. A szóban forgó munkatárs a választást követően felmondott.
A Polgármesteri Hivatal az ügyben ismeretlen tettes ellen feljelentést tett.